Malezya'da dinini seçmek zor

27 milyonluk nüfusunun yüzde 60'ı Müslüman Malaylardan oluşan Malezya'da, Hıristiyanlığı seçen Lina Joy adlı kadının yedi yıllık din özgürlüğü mücadelesi sonuçsuz kaldı.

PUTRAJAYA - 27 milyonluk nüfusunun yüzde 60'ı Müslüman Malaylardan oluşan Malezya'da, Hıristiyanlığı seçen Lina Joy adlı kadının yedi yıllık din özgürlüğü mücadelesi sonuçsuz kaldı. 'Laik' Federal Mahkeme, kimliğindeki din hanesine 'Hıristiyan' yazılmasını isteyen Joy'un davasında yetkisizlik kararı verdi. 'Joy, kendi isteğiyle bir dini bırakıp diğerini seçemez' denilen kararda, bu konuda hükmü şeriat mahkemesinin verebileceği savunuldu.
'Laik mahkeme en yetkili olsun'
Resmi dinin İslam olduğu, din özgürlüğünün ise anayasayla korunduğu ülkede şeriat mahkemesinin bu talebi onayı beklenmiyor. Zira Müslümanların gayrimüslimlerle evlenmesine bile izin verilmeyen ülkede, din değiştirenler hapis ve para cezaları alırken, 'tedavi' için cezaevi tipi rehabilitasyon merkezlerine yollanıyor. Dün mahkeme önünde namaz kılan 200 kişi kararı 'Allahu Ekber' sloganlarıyla karşılarken, ülkede laik mahkemeler mi, şeriat mahkemeleri mi en yüksek merci olmalı tartışması çıktı. Kararı eleştirenler sivil mahkemelerin her konuda şeriat mahkemelerinin üstünde olduğunu açıkça gösteren anayasa değişikliği istedi.
1998'te Hıristiyan olup Azlina Jailani olan ismini değiştiren Joy'un kimliğine 'Hıristiyan' yazılması talebi reddedilmişti. Bu süreçte özel hayatı çöken Joy, ailesi tarafından reddedildi, müşterileri kesilince bilgisayar satıcılığını bırakmak zorunda kaldı. Tehditler yüzünden Katolik sevgilisiyle 2006'dan beri gizleniyor. (afp, ap)