Maliki Bush'a sert çıktı: Biz de başka dostlar buluruz

ABD Başkanı George W. Bush'un düşman belledikleri İran ve Suriye ile dostluk kurmaya çalışan Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'den desteğini çektiğinin işaretini vermesi sert karşılık buldu.

ŞAM - ABD Başkanı George W. Bush'un düşman belledikleri İran ve Suriye ile dostluk kurmaya çalışan Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'den desteğini çektiğinin işaretini vermesi sert karşılık buldu. Bush'un "Liderlikle ilgili düş kırıklığı var" diyerek devrileceğini ima ettiği Maliki, ABD'ye seçilmiş hükümetine ömür biçmeye hakkı olmadığı sözleriyle meydan okudu.
Gerilim 11-12 Eylül'de Kongre'ye ilerleme raporunu sunacak ABD'nin Bağdat elçisi Ryan Crocker'in Maliki'nin siyasi uzlaşmayı sağlayamadığını belirterek, "Herkesi kaygılandıran hayal kırıklığı var. Desteğimiz açık çek değil" sözleriyle başladı. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Carl Levin ve Senator John Warner de Irak ziyareti sonrası 'Maliki'nin yerine daha az mezhepçi birinin getirilmesini' istedi. Tartışmaya önceki akşam Bush benzin döktü: "Irak liderliği ile ilgili genel bir hayal kırıklığı var. Hükümet halkın taleplerine yanıt vermezse değiştirilir."
Altta kalmayan Maliki, Suriye lideri Beşar Esad'la görüşmesi sonrası "Bu hükümet halk tarafından seçildi. Hiç kimse önüne takvim koyma hakkına sahip değil" diye çıkıştı. Maliki, isim vermeden "Bu açıklamayı yapan kişi Suriye ziyaretimizden rahatsız. Ama üzerinde durmayacağız. Halkımız ve anayasamızla ilgileniyoruz. Ve dünyanın başka yerlerinde bizi destekleyen çok sayıda dost bulabiliriz. Bazı Amerikalı yetkililer ve vekillerin sözleri sorumsuzca" dedi.
Bunun üzerine Bush, Kansas'ta emekli askerlere hitap ederken "Maliki zor bir görevle birlikte iyi bir insan, iyi bir adamdır ve onu destekliyorum" açıklamasını yaptı. Ancak Bush önceki sözlerini yineleyip, "Çoğu hayal kırıklığına uğradı, bunu anlıyorum. Onun gidip gitmeyeceğini söylemek Washington'dakilere düşmez, bu Irak halkına kalmış bir şey" dedi.
Vietnam benzetmesi
Bush, Kongre'den yükselen Irak'tan çekilme baskısına yanıt verirken de 1960'larda Vietnam'dan çekilme sonrası Güneydoğu Asya'da yaşananlara benzer bir felaket yaratacağını savunarak, "Vazgeçmezsek başarırız" dedi.
Black Hawk düştü: 14 ölü
Bu arada dün Amerikan güçleri cephede en büyük kayıplarından birini verdi. UH-60 tipi Black Hawk helikopterinin Irak'ın kuzeyinde gece operasyonunda düşmesi sonucu 14 asker öldü. ABD ordusu 'Teknik arıza' dese de soruşturma başlattı. (Dış Haberler)