Maliki: Bush'u zayıf gördüm

Irak Başbakanı Maliki, ABD Başkanı Bush için ağır konuştu: Bush'un zayıflığını hiç bu kadar hissetmemiştim. Belki de kontrolü kaybetti, üzgünüm.

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'la yıldızı hiç barışmayan, hatta yönetimin iç yazışmalarında 'yetersiz' diye nitelenen Irak Başbakanı Nuri Maliki, Bush'a yeni Irak planını fırsat bilip bugüne kadarki en ağır laflarını sarf etti. İtalyan gazetesi Corriere della Sera'ya demecinde Bush'un 'hiç bugünkü kadar zayıf olmadığını' söyleyen Maliki, Amerikan basınına da Irak'ta şiddetin bitmemesi ve ABD askerlerinin çekilememesinin nedeni olarak Bush'un Irak güçlerini silahlandırma sözünü tutmamasını gösterdi.
Şii Başbakan şu çıkışı yaptı: "ABD yönetimi iki ay önceki seçim yenilgisinden sonra büyük zorluk içinde. Bush'un zayıflığını hiç bugünkü kadar hissetmemiştim. Bana, Bağdat'ta biz değil de, Washington'da onlar tükeniyor gibi geliyor. Bush iç baskıların ağırlığına teslim olmakta. Belki de durumun kontrolünü kaybetti. Üzgünüm, çünkü Bush genelde güçlü bir karaktere sahip."
Rice'a da çattı
Maliki, planı uygulamada Irak hükümetinin ödünç aldığı zamanı kullandığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a da çattı: "Bazı yetkililer krizde. Rice teröristlere yardım edecek açıklamalar yapmasın. Sözleri teröristleri ABD yönetimini yendiklerine inandırıyor. Ama teröristler Irak hükümetini yenemedi. ABD silah ve teçhizatı hemen gönderseydi, Irak'ta durum daha iyi olabilirdi."
ABD silah vermeyi reddettiği için Irak'taki direnişin daha şiddetlenip uzadığını, Iraklı ve Amerikan can kayıplarının arttığını savunan Maliki, "ABD bizimle yaptığı silah ve teçhizat sağlamayı hızlandırma anlaşmasını uygularsa, üç-altı ay içinde Amerikan güçlerine duyduğumuz ihtiyaç büyük ölçüde azalır" diye konuştu. Bush yönetimi, özellikle Şii milislerle Sünni direnişçilerin eline geçebileceği kaygısıyla Irak güçlerini silahlandırmaktan geri duruyor.
Bush'un infazdan 19 gün sonra getirdiği 'Saddam'ın intikam için asıldığı görüntüsünün doğduğu' eleştirisini bile hazmedemeyen Şii Başbakan, "Kendisini medya baskısından etkilenmeyecek güçlü biri olarak tanırdım" dedi.
'Fesat bir soru'
"Bush'un size, sizin ona olduğundan daha çok mu ihtiyacı var" sorusunu gülerek "Bu fesat bir soru" diye geçiştiren Maliki, operasyonlarda ayrımcılık yapmadıklarını, dört ayda hükümet ortağı radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun 420 üyesinin yakalandığını iddia etti. Devlet televizyonu, Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Balad Ruz'da 100 direnişçinin öldürüldüğünü duyurdu.
İran: Biz silah veririz
Şii Başbakan ABD'ye rağmen İran ve Suriye'yle diyalog iradesini vurgularken, İran'ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazımi Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle görüşmesinin ardından şunları söyledi: "Irak'ta güvenlik için çalışıyoruz. Çünkü güvenliğin olmaması, yabancı güçlerin varlığını haklı gösteriyor. Irak güçlerini teröre karşı eğitip teçhizatlandırma niyetindeyiz." ABD, geçen hafta İran'ın Erbil Konsolosluğu'nun altı çalışanını esir almıştı. (Dış Haberler)