Maliki de Sünnilerle ittifakını kurdu

Maliki de Sünnilerle ittifakını kurdu
Maliki de Sünnilerle ittifakını kurdu

Yeni ittifakın tanıtım törenine Maliki liderliğinde pek çok aşiret lideriyle Sünni ve Şii siyasi katıldı. FOTOĞRAF: REUTERS

BAĞDAT - Irak, 16 Ocak’ta yapılacak seçimler öncesi bloklaşıyor. İktidar ortağı Şii Irak Yüksek İslam Konseyi (IYİM) ile Amerika’ya kafa tutmuş Şii lider Mukteda el Sadr’ın Sünnilerle kurduğu Irak Ulusal İttfakı’na karşı, Şii Başbakan Nuri Maliki de kendi cephesini oluşturdu. Dava Partisi’nin lideri Maliki’nin 40 siyasi parti ve hareketle oluşturduğu ittifak ‘Hukuk Devleti’ adını aldı.
Bağdat’taki Raşid otelde yüzlerce aşiret şeyhi ile Sünni ve Hıristiyan liderin katıldığı toplantıda Maliki’nin ‘mezhepleşmeyle parçalanmış ülke için tarihi bir hareket’ diye sunduğu ittifakta, 2006-2007’de Sünni direnişin başını çekmiş aşiret lideri Şeyh Ahmed Ebu Rişa ve Anbar bölgesindeki Duleymi aşiretinin liderleri de var. İttifak Türkmen, Kürt ve Hıristiyan gruplardan da destek alıyor. Maliki, ‘Iraklıların ilk kez geleceğin yükünü omuzlamak için etnik ve mezhep farklılıklarını kenara bıraktıklarını’ vurguladı. Sünni asıllı eski Meclis Başkanı Haşim Hasani de 2005’te meclisin mezhepsel bölünmeye göre oluştuğuna işaret edip “Burada Irak’ın birliği ve egemenliğinin yeniden kazanılması taahhüdü var” dedi. Mevcut mecliste 275 koltuktan 128’i Şii partilerin. (afp, ap, Reuters)