Maliki: Federalizm bölünme yaratabilir

Irak'ın Şii kökenli başbakanı Nuri Maliki, kuzeydeki Kürtlerin başını çektiği federal sistemin ülkeyi parçalayabileceği uyarısı yaptı.

LONDRA - Irak'ın Şii kökenli başbakanı Nuri Maliki, kuzeydeki Kürtlerin başını çektiği federal sistemin ülkeyi parçalayabileceği uyarısı yaptı. El Hayat'a konuşan Maliki, "Bazılarının istediği, birçok partinin de karşı çıktığı federalizm bölünme, çatışma ve tartışmalarla bizi devletsiz bırakabilir" dedi. Merkezi hükümetin güçlü olduğu federal yapıya karşı çıkmayan Maliki, "Eğer federalizm bugünkü şekliyle onaylanırsa savunma, içişleri, eğitim ve sağlık bakanlıklarına gerek kalmayacak. Bu durumda devlet diye bir şey kalmaz" ifadelerini kullandı.
Sünni Araplar, iki yıl önce referandumla kabul edilen anayasayı federalizmi öngördüğü için reddetmişti. Maliki liderliğindeki Dava Partisi dışındaki Şii kanatlar da ilerde güneyde Şii özerk bölge umuduyla federalizme karşı çıkmıyor. Maliki'den böylesi bir çıkış gelirken, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başbakanı Neçirvan Barzani'nin dün bir toplantı sırasında isim vermeden "Kürtlerden nefret eden çevreler Kürtlerin ulusal haklarını engellemeye çalışıyor" suçlaması yöneltmesi dikkat çekti.