Maliki Irak'taki tüm barikatları yıkacak

Maliki Irak'taki tüm barikatları yıkacak
Maliki Irak'taki tüm barikatları yıkacak

Iraklılar işgal sonrası kendilerini mezhepsel hatlarla bölen duvarları resimlerle süsledi.

Maliki Şiilerle Sünniler arasında duvarları yıkmak için harekete geçti. Bağdat ve diğer kentlerde mezhep çatışmaları yüzünden örülmüş beton barikatlar kaldırılıyor. Sünni ve Şiilerin mezhepler arası evlilikleri de teşvik ediliyor

BAĞDAT - Irak’ta Amerikalıların güvenliği yerel güçlere bırakma sürecine paralel olarak Başbakan Nuri Maliki, Şii ve Sünniler arasındaki bariyerleri yıkmaya yönelik yeni hamleler yapıyor. Sünni-Şii evliliklerini özel bir programla teşvik eden Maliki, ABD güçlerinin 2003’teki işgalin ardından Bağdat ile diğer kentlerde kurduğu bariyerler ile 2006’da doruğa ulaşan mezhep çatışmalarının ardından inşa edilen beton duvarların yıkılması emrini verdi.
Bağdat’taki askeri operasyonlar merkezinin sözcüsü Tümgeneral Kasım Musavi, 40 gün içinde cadde ve sokaklardaki bütün beton blokların kaldırılacağını duyururken, hiçbir istisna olmayacağını ekledi. Yetkililer, ülke genelinde güvenlik alanında yaşanan olumlu gelişmeler ve ABD ile imzalanan güvenlik anlaşmasının bu kararda etkili olduğunu söylerken, ABD ordusu, karardan haberdar edilmediklerini kaydetti. Bağdat’taki en büyük bariyer, yabancı elçiliklerin yanı sıra parlamento, başbakanlık ve bazı bakanlıkların bulunduğu 30 bin dönümlük Yeşil Hat. 

Trafik kaosu çıldırtıyordu
Bağdat ve diğer kentlerdeki cadde, sokak, alışveriş merkezleri ve semtler ise Şubat 2006’da Samarra’da Şiilerin ünlü Askeriye türbesine bombalı saldırıyla tetiklenen mezhep çatışması yüzünden beton bloklarla çevrilmişti. Şii-Sünni mahalleleri duvarlarla ayrılmıştı. 6 metre yüksekliğindeki betonlarla çevrili bazı bölgelere özel kimlik kartı ile girmek mümkün. Başkentin bazı semtlerini yarı açık hava hapishanesine çeviren bloklar, şiddetin azalmasında etkili olsa da halka trafik çilesi çektiriyor. Sosyal ilişkileri baltalayan ve insanların işlerine gitmesini zorlaştıran bariyerlere karşı öfke artıyordu. Maliki, ocaktaki seçimler öncesinde bariyerleri yıkma sözü vermişti.
Beri tarafta hükümet Şii-Sünni barışı adına farklı mezhepten birbiriyle evlenen çiftlere 2 dolar yardım dağıtıyor. Hükümet son aylarda 15 toplu nikah töreni yaparken, bu yolda oluşturulan fondan bugüne kadar 1700 çift yararlandı. Bağdat’ın Sadr semtinde Şii din adamı Seyyid Ahmed Yasiri, “Başka mezhepten evliliklere ailelerin kuşkuyla baktığı bir dönem oldu. Şimdi işler eski haline dönüyor. İki ayda 40 nikah kıydım, bunların yarısı karışık” dedi. Sünni din adamı Şeyh Hamid El Azami de kıydığı nikahların üçte ikisinin farklı mezheplerden çiftlere ait olduğunu söyledi. Şii Samma Nasır ile evlenen Sünni Muhammed Talib, “Hayatımın en güzel anlarını onunla yaşamayı seçtim. İki mezhep arasında fark gözetmiyorum” derken, Nasır, “Şii olmama rağmen beni seçti” sözleriyle sevincini paylaştı.
Ira’ta şiddetin azalmasıyla 2007’de 274 bin olan nikah sayısı 2008’de 357 bine çıkmış. (ap)