Maliki kovalıyor Kouchner kaçıyor

Irak Başbakanı Nuri Maliki koltuktan gitmesine yönelik Amerikalı yetkililerin çağrılarına sert çıkarken, Paris'le de özür savaşına tutuştu.

BAĞDAT/PARİS - Irak Başbakanı Nuri Maliki koltuktan gitmesine yönelik Amerikalı yetkililerin çağrılarına sert çıkarken, Paris'le de özür savaşına tutuştu. Yerine başkasını isteyen Amerikalı senatörler Hillary Clinton ile Carl Levin'e "Akıllarını başlarına toplasınlar" diye çatan Şii lider, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in ABD'li meslektaşına atıfla "10-15 dakika önce Condoleezza'yla telefonda konuşurken, Maliki'nin değiştirilmesi gerektiğini söyledim" sözü üzerine de özür talep etmişti.
Fransa'nın Ortadoğu'da yeniden aktif rol üstlenmesinin 'baş misyoneri' Koucher ise, diplomasinin dolambaçlarını sergiledi. Dün önce "Irak işlerine bu kadar doğrudan karıştığım için özür dilememi istiyorsa, gönüllü olarak yaparım" diyen Fransız bakan, "Beni yanlış anladığını sanıyorum ya da Iraklılardan duyduğum görüşlere atıf yaptığım anlaşılacak denli açık konuşamamışım" diye ekledi. Kouchner daha sonra Fransız elçilere brifingde "Bağdat ziyaretim özellikle Irak Başbakanı'nın itirazına yol açtı, kendisine üzüntülerimi sunduysam da muhtemelen yakında görevi bırakacak" diye konuştu.
Sarkozy: Çekilme takvimi lazım
Kouchner, IHT'deki makalesinde, Irak'ta milli birlik hükümeti için arabuluculuk önerdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, brifingde, ABD'den çekilme takvimi isteyip "Bu, Irak'taki tarafları sorumluluklarını kabule zorlar" dedi. (Dış Haberler)