Maliki: Stratejik işbirliği peşindeyiz

ANKARA - Türkiye, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni Suriye’den sonra Irak’la da bu kez başbakan düzeyinde topluyor. Bugün dokuz bakanla Bağdat’ı ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri Maliki ile ortak kabine toplantısına eşbaşkanlık edecek. Ardından 17-18 Eylül’deki ilk bakanlar toplantısında uzlaşılan 40’tan fazla protokol ve mutabakat imzalanacak.
SkyTürk’ün sorularını yanıtlayan Irak Başbakanı, “Bizi ilgilendiren şey ekonomiden daha büyük! Stratejik işbirliği peşindeyiz. Bölgesel ilişkilere örnek teşkil etmek istiyoruz” dedi. Türkiye’nin PKK’nın lojistik desteğinin kesilmesi ve liderlerinin yakalanıp teslimi talepleri hatırlatılınca bunu zorlu coğrafyadan ötürü yerine getiremediklerini savunan Maliki ekledi: “Ama bu kuşatma altında tutmayacağımız, silah bırakmaya zorlamayacağımız anlamına gelmiyor. O bölgede sağlanmış kolaylıkları sona erdirmek için elimizden geleni yapacağız. Örgüt kesinlikle Irak’tan çıkmalı ve Irak topraklarından uzaklaştırılmalı. “ 

‘Kerkük Irak kentidir’
Türkiye’yle demokratik açılım çerçevesinde koordinasyona Irak hükümeti ve bölgesel yönetim  olarak hazır olduklarını belirten Maliki, Kürt bölgesel yönetiminin Kerkük’le ilgili emellerine “Irak kentidir. Anayasadaki maddeye göre kimse Kerkük’ün kimliğinden bahsedemez. Kerkük’e özel tedavi uygulanmalı. Arap, Kürt ve Türkmenler arasındaki ortak yaşamın parçası olmalı” diye itiraz etti. Irak’taki terör saldırılarını desteklemekle suçladığı Suriye ile Türkiye arabulucuğundaki görüşmelerden hiçbir sonuç alamadıklarından yakınıp Türkiye’den Şam’a baskı yapan taraf olmasını istedi. (Dış Haberler)