Maliki'den şaşırtıcı suçlama

Şii kökenli Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin Çarşamba günü Iraklı komutanlarla toplantısında Mısır, Suudi Arabistan ve Türk istihbaratının eski laik Şii Başbakan İyad Allavi'nin başını çektiği bir cephe ile...

LONDRA - Şii kökenli Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin Çarşamba günü Iraklı komutanlarla toplantısında Mısır, Suudi Arabistan ve Türk istihbaratının eski laik Şii Başbakan İyad Allavi'nin başını çektiği bir cephe ile kendisini devirip, yerine eski bir Baasçıyı getirmek üzere darbe planladığını aktarmış. Britanyalı Daily Telegraph gazetesi Maliki'nin toplantıda "Allavi'nin alternatif koalisyon hükümeti kurma çabası, Mısır, Suudi Arabistan ve Türk istihbarat servisleri için bir maskedir" dediğini öne sürdü.
Amerikan haber ajansı AP ise Irak Başbakanı'nın generallere şu talimatı verdiğini kaydetti: "Bu ya da başka bir Arap başkentinde kurulan komploların şansı yok. Demokrasinin gölgesinde bazı Arap ve İslam ülkelerinin Irak'ın iç işlerine karışmalarında yanlış bir şey olmadığını söylediklerini duyunca şaşırıyorum. Dışardan Irak'a müdahale etmek isteyenlerın önüne kırmızı halı serenlere demir yumruklarınızı kullanın."
Türkmenler de cephede
Irak'ın El Mada gazetesi de, 'güvenilir' kaynakların Allavi taraftarlarının 'Kurtuluş Cephesi' adını taktığı oluşumun Mısır ve Türk istihbaratınca Kahire'de kurdurulduğunu söylediğini yazdı. İddiaya göre cephede Allavi'nin partisi, Sünni Tevafuk (Uyum Cephesi) ve Saddam'ın eski Kürt kökenli bakanı Arşad Zibari'nin temsil ettiği 'Mollalar' yer alıyor. Radio Liberty'ye göre cephede Türkmenler de var.
Kısa süre önce Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kürt bölge yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin ortak açıklama ile Kahire'de 'dar be için yabancı istihbarat servislerinin kurdurduğu ittifakı' kınadığını ve buradaki Kürtleri ihanetle suçladığını hatırlatan El Mada, Talabani'nin Allavi ile Londra buluşmalarında "İttifaklar kurmanın yeri Bağdat'tır, yabancı istihbarat servislerinin gölgesi değil" diye uyardığını kaydetti.
Gazeteye göre yeni cephe bölgede Irak'ın İran ve Suriye eksenine girmesinden korkan Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Türkiye'nin kaygılarının ürünü. Suudi Kralı Abdullah geçen ay ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'ye Maliki ile daha fazla çalışamayacakları uyarısı yapmış, Cheney de Bağdat'a gittiğinde "Desteğimiz ebedi değil" demişti. Sünni Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi'nin de Allavi cephesiyle ilgili temaslar için Kaire'ye gidip yerel liderlere Maliki'yi devirme çağrısı yaptığı belirtildi. (Dış Haberler)