Maliki'nin Dava'sını dışlayan yeni ittifak

Maliki'nin Dava'sını dışlayan yeni ittifak
Maliki'nin Dava'sını dışlayan yeni ittifak

El Hekim ve Sadr?ın katılmadığı toplantıda ittifakla ilgili kuruluş açıklamasını eski Başbakan Caferi yaptı. FOTOĞRAF: AFP

Bağdat'ta en büyük Şii grup IİYK, Sünni, Türkmen ve Kürtlerin de katıldığı 'Irak Ulusal İttifakı'nı kurdu. İttifak Dava'yı dışladı

BAĞDAT - Irak’ta son yerel seçimlerde Başbakan Nuri Maliki’nin laik Dava Partisi karşısında yenilen büyük Şii gruplar, ocaktaki genel seçimler öncesi farklı etnik ve dini grupları yanlarına katıp yeni siyasi yapılanmaya gitti. Liderlik krizi gerekçesiyle de Dava dışlandı.
2005 genel seçimlerde meclis çoğunluğunu ele geçirmiş Birleşik Irak İttifakı’nın yerini alan Irak Ulusal İttifakı’nda, Şii, Sünni, Hıristiyan, Arap ve Kürtlerden 11 siyasi partinin yanı sıra bazı siyasetçi ve din adamları yer aldı. İran yanlısı en büyük Şii parti Irak İslami Yüksek Konseyi’nin (IİYK) liderlik ettiği ittifakta radikal Şii lider Mukteda Sadr, Ulusal Islah Hareketi lideri ve 2003’deki işgal sonrası ilk başbakan İbrahim Caferi, adı ‘Pentagon’un adamı’na çıkmış Irak Ulusal Konferansı lideri Ahmet Çelebi, Fazilet Partisi, Sünni El Anbar İlini Kurtarma Konseyi ve Türkmeneli Partisi var.
Dün kalabalık bir grup eşliğinde ittifakın kuruluşunu ilan eden Caferi, ekonomi ve güvenliğe odaklanacaklarını söylerken, daha önce sözcülüğünü yaptığı Dava’ya “Kapımız kardeşlerimize açık” diye seslendi. Şii vekil Reda Cavid Taki de, Dava’nın dışlanmasına ‘liderlik konsunda anlaşmazlık çıkmasını’ gerekçe gösterdi. IİYK Başkan Yardımcısı Humam Hammudi, ittifakı için üç ay önce Hekim’in direktifleriyle işe başladıklarını belirtip şöyle dedi: “Bu, herhangi bir parti ya da cepheye karşı bir ittifak değil. Tek adam ya da tek partiyi hedeflemiyor. Hedef, halkın kendi kendini yönetmesi. Din, mezhep ve bölge boyutundan uzaklaşmış durumda. İttifakta Hristiyan, Şii, Sünni, Arap, Kürt, Türkmen parti ve şahsiyetler var. Bu ulusal bir ittifaktır. Bu ittifakta herkes eşittir.”

Hekim İran hastanesinde
IİYK lideri Abdülaziz el Hekim, 2007’den beri mustarip olduğu akciğer kanseri yüzünden İran’da hastanede yatırılması nedeniyle toplantıya katılamazken İran’da olan Sadr da yoktu.
Bu arada Irak ordusu sözcüsü Tümgeneral Kasım Musevi, Bağdat’ta geçen hafta 101 kişinin öldüğü Dışişleri ve Maliye Bakanlıklarını hedef alan saldırıları düzenleyenlerin bomba yüklü araçları kontrol noktalarından güvenlik güçlerine 10 bin dolar rüşvet vererek geçirdiklerini açıkladı. Musevi eski Baas yöneticisi Visam Ali Kazım İbrahim’in saldırıdaki sorumluluğu üstlendiğini belirtti. (afp, ap, Reuters)