Mali'ye müdahale için BM'den vize

Mali'ye müdahale için BM'den vize
Mali'ye müdahale için BM'den vize
BM Güvenlik Konseyi, Mali'ye askeri müdahaleye izin verdi. Önce Mali güçleri eğitilecek ve diyalogla siyasi süreç desteklenecek.

NEW YORK / AP - REUTERS

BM Güvenlik Konseyi, Mali’nin kuzeyinde Fransa büyüklüğünde bir alanda kontrolü ele alan İslamcı örgütlere müdahaleye yeşil ışık yaktı. Konsey önceki günkü oturumda oybirliği ile Afrika Öncülüğünde Uluslararası Destek Misyonu’nun (AFİSMA) Mali’ye konuşlandırılmasını kararlaştırdı. Eski sömürge gücü Fransa’nın bastırmasıyla kabul edilen 2085 sayılı kararda, Mali’deki durumun uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu, Bamako yönetimine askeri ve politik destek verileceği belirtildi.
Konsey askeri müdahale öncesi şu adımların atılmasını istedi:
Siyasi süreci ilerletmek için Mali geçici yönetimi bütün taraflarla diyalog geliştirmeli ve nisanda şeffaf bir şekilde seçimler düzenlenmeli.
Muhalefet grupları ‘terörist örgütlerle bağlarını kesmeli.
Mali’nin askeri ve polis birlikleri eğitilmeli.
AFİSMA’nın sivillerin güvenliğinin sağlanması önceliğiyle şimdilik bir yıllık süreyle Mali’de konuşlandırılacağı belirtildi.
AFİSMA’nın kaç kişiden oluşacağı belirtilmezken, BM barış operasyonları şefi Herve Ladsous eylül ya da ekime kadar askeri operasyon beklemediğini kaydetti.
Ülkede askerler martta kuzeydeki örgütlerle etkili mücadele edemediği için hükümete darbe yapmış, ancak bu müdahalenin ardından kuzey tamamen kontrolden çıkmıştı. Tuareklerin yaşadığı Azavad bölgesinin bağımsızlığı için savaşan Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi nisanda Gao, Timbuktu ve Kidal’da orduya saldırılar başlatmış ancak yardım istediği ‘Ensaruddin’ ile ‘Tevhid ve Cihat’, ‘İslami Mağrip’teki el Kaide’ ile birlikte inisiyatifi ele alıp bölgede şeriat uygulayacağını ilan etmişti.
Afrika Birliği’nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’ndan (ECOWAS) bir müdahale planı istemişti. ECOWAS da bir yıllığına Mali güçlerini müdahaleye hazır hale getirmek için 3300 asker gönderilmesini öngören bir plan hazırlamıştı.