Mandela 89'unda bile dünyayla meşgul

Güney Afrika'nın ırkçı 'apartheid' düzenine karşı savaşıyla tarihe geçen Nobel Barış ödüllü eski Devlet Başkanı Nelson Mandela dün, 89. doğum gününü siyaset ve futbol dünyasının devleriyle kutladı.

JOHANNESBURG - Güney Afrika'nın ırkçı 'apartheid' düzenine karşı savaşıyla tarihe geçen Nobel Barış ödüllü eski Devlet Başkanı Nelson Mandela dün, 89. doğum gününü siyaset ve futbol dünyasının devleriyle kutladı. Johannesburg'daki kutlamaların ardından gece Cape Town'da yeşil sahaların Brezilyalı kralı Pele dahil eski ünlü futbol yıldızları Mandela onuruna 90 dakika top koşturdu.
27 yılını demir parmaklıklar ardında geçiren Mandela, kutlamalara dünya sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan bir düşünce kuruluşunun ilk toplantısıyla başladı. Eski ABD Başkanı Jimmy Carter ile eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan gibi devlet adamlarının buluşması sebebiyle 'İhtiyar Heyeti' diye anılan kuruluşun yemeğinde, liderler 'İyi ki doğdun Mandela' diye bir ağızdan şarkı söyledi. Mandela da kuruluşu "Korku olan yerde cesareti, çatışma olan yerde uzlaşmayı, umutsuzluk olan yerde umudu destekleyeceğim" sözleriyle tanıttı.
Cape Town'daki Newlands Stadı ise 'Mandela için 90 dakika' maçıyla şenlendi. Mandela'nın izleyemediği özel maçta, Hollandalı efsane Ruud Gullit ile Barcelona'nın Kamerunlu yıldızı Samuel Etò'nun bulunduğu 50 futbol devi top koşturdu. Maçın geliri, gençler için kurulan fona aktarıldı.
Mandela, maçı izlemese de futbol devleriyle neşeli saatler geçirdi. Pele, bir forma hediye ettiği Mandela'nın hayranıydı: "46 bin 664 numaralı bu eski mahkûm, olağanüstü bir insan."