Mandela aslan postlu torunuyla gururlu

Güney Afrika'nın özgürlük lideri ve eski cumhurbaşkanı Nelson Mandela, ırkçı apartheid rejimine karşı mücadelesi sebebiyle vazgeçmek zorunda kaldığı kabile şefliğinin yeniden kendi ailesine geçmesinin mutluluğunu yaşadı.

MVEZO - Güney Afrika'nın özgürlük lideri ve eski cumhurbaşkanı Nelson Mandela, ırkçı apartheid rejimine karşı mücadelesi sebebiyle vazgeçmek zorunda kaldığı kabile şefliğinin yeniden kendi ailesine geçmesinin mutluluğunu yaşadı. Mandela'nın torunu Mandla Mandela önceki gün köyleri Mvezo'da düzenlenen törenle Mvezo Geleneksel Konseyi'nin şefliğine getirildi. Torun Mandela, 'kral, atalarıyla halkı arasında bağ' unvanı kazandı. Kabile şefliği de, 70 yıl aradan sonra ilk kez Mandela'nın bağlı olduğu Thembo kabilesinin Madiba klanına geçmiş oldu.
Öküz kavgası şeflikten etmişti
Nelson Mandela'nın babası Gadla Mandela, bir öküzünün başkasının tarlasına girdiği şikâyetine ilişkin mahkemenin verdiği karara uymayı 'kabile içi mesele' olduğu gerekçesiyle reddedince şefliğini kaybetmişti. Mandela da, hukuk eğitimini sürdürerek apartheid rejimiyle mücadele edebilmek için şeflikten vazgeçmişti.
Törende çok mutlu olduğu gözden kaçmayan 89 yaşındaki Nelson Mandela, konuşmasında torununu yere göğe sığdıramadı: "Torunumun Mvezo'yu yönetecek olması, mezarımda sonsuza kadar mutlu bir adam olarak yatmamı sağlayacak. Onu çok seviyorum. Kardeşim gibi. Çok alçakgönüllü ve gelenekleriyle gurur duyan biri."
Monarşinin rolü!
Üzerindeki aslan derisiyle dikkat çeken torun Mandla Mandela ise "Dedem Nelson Mandela, kabile şefliğinin yeniden ailemize geçtiğini gördüğü için mutluyum" diye konuşurken, hedeflerini şöyle anlattı:
"Monarşi ile kabile şefliğinin, ülkemizin devam eden demokratikleşme sürecinde önemli rolü var. Şeflik, bana dedemin ayak izlerini takip etme fırsatı sağlayacağı için minnetarım. Sayısız sosyal mücadelemiz için çalışacağım. Özelikle eğitim ve istihdamla ilgileneceğim."
(Telegraph, Times)