Manhattan'da İran'a büyük gözaltı

Manhattan'da İran'a büyük gözaltı
Manhattan'da İran'a büyük gözaltı

Dava sonuçlanana dek 36 yıllık Piaget binasındaki kiracılara dokunulmayacak. El konulan camilerde eğitim sekteye uğradı. FOTOĞRAFLAR: AP

ABD'de Tahran'ın gizlice kontrol ettiği iddiasıyla şahlık döneminde kurulmuş Alevi Vakfı'na ait camileri de barındıran dört eğitim merkezi ile New York'taki 36 katlı ünlü Piaget binasına el konulması talebiyle dava açıldı. Vakıf, Piaget'ten gelen milyonlarca dolarlık kira gelirini Tahran'a aktarmakla suçlanıyor

WASHINGTON - ABD yargısı, İran’ın gizlice kontrol ettiği iddiasıyla bir vakfın aralarında dört cami-okul ve New York’taki ünlü bir gökdelenin de bulunduğu malvarlığına el konulması için harekete geçti. Savcılar, 100 milyonlarca dolarlık malvarlığına el konulması istemiyle federal mahkemeye başvurdu. Olay, ABD tarihinin terörle mücadele kapsamındaki en büyük hacizlerinden biri olmaya aday.
New York Bölge Savcısı Preet Bharara, Alevi Vakfı’nın (Alavi Foundation) İranlı yetkililerce kontrol edildiği ve kara para aklamak suretiyle Tahran’a fon aktardığı ithamıyla dava açtı. Savcı vakfın banka hesapları, New York, Maryland, Kaliforniya ve Houston’da okul ve camileri barındıran İslam merkezleri, Virginia’da 40 hektarlık arazi ve Manhattan’daki 36 katlı ünlü Piaget binası na el konulmasını talep etti. Bharara, Şah döneminde ABD’deki hayır işlerinin idaresi için kurulmuş Pehlevi Vakfı’nın halefi olan vakfın Tahran tarafından paravan olarak kullanıldığını iddia ederek “20 yıldır Alevi Vakfı’nın işleri Amerikan yasalarına aykırı şekilde BM’deki İran elçileri dahil farklı İranlı yetkililer tarafından yönlendiriliyor” dedi. 97 sayfalık ayrıntılı dava dosyasına dikkat çeken savcı, vakfın eski başkanı hakkında da adaleti engellemek suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünü ekledi.
ABD’de anayasanın dini özgürlükleri garanti altına alması nedeniyle nadir görülen olay, Fort Hood üssünde Filistin kökenli bir psikiyatrın 13 askeri katletmesinin ardından Müslümanlara baskıların beklendiği ve ABD Başkanı Barack Obama’nın İran’a mali yaptırımları bir yıl uzattığı sırada geldi. 

650 milyon dolarlık gökdelen
Savcıya göre vakıf, gökdelenden elde ettiği kira gelirlerini Assa Corporation ve ona bağlı Assa Company aracılığıyla İran devlet bankası Bank Melli’ye gönderiyor. ABD Hazinesi, Assa grubunu 2007’de ambargo listesine koyup malvarlığını dondurma kararı aldığı Bank Melli’nin paravan şirketleri görüyor. Hazine’nin geçen aralıkta yayımlanan belgesinde Bank Melli’nin gökdelendeki gelirleri idare için Assa Corporation’ı kurduğu ve Alevi Vakfı’nın da buna ortak olduğu tespiti yer alıyor. Hukuki süreç tamamlanıncaya dek vakfın mülklerindeki kiracıların durumdan etkilenmeyeceği belirtildi. 1970’lerde şahın diktirdiği ve değeri 570-650 milyon dolar hesaplanan gökdelenin 2007’deki kira geliri 4.5 milyon dolardı. Kararı duyan ailelerin vakfa bağlı Greater Houston İslami Eğitim Merkezi, Rockville (Maryland) İslami Eğitim Merkezi, Carmichael (Kalifornia) İslami Eğitim Merkezi ve New York İslam Enstitüsü’ne gelip çocuklarını aldıkları görüldü.
1979’daki devrim sonrası dini lidere bağlı ‘Bonyad-e Mostazafin’e  (Mazlumlar Vakfı) bağlanan vakfın avukatı John D. Winter, bir yıldır soruşturmada savcılıkla işbirliği yaptıklarını belirterek “Açıkçası hayal kırıklığına uğradık” dedi. Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi Başkanı İsrahim Hooper “Davanın detayları ne olursa olsun bir camiye el konulması dini özgürlükler açısından soğuk bir etki yapacak ve İslam dünyasına olumsuz mesaj gönderecek” eleştirisi getirdi. 36 yıllık vakfın ABD’deki İranlı akademisyenlere burs verdiği, Amerikan hasihanelerindeki Müslümanlara eğitim kitapları gönderdiği, düzenilerce cami yaptırdığı kaydediliyor. (ap, afp)