Mansur'da siviller can verdi

ABD ordusunun, 30 bin ek askerle güvenliği sağlamaya çalıştığı Irak başkenti Bağdat'taki operasyonlarında ağır sivil can kayıpları bitmek bilmiyor.

BAĞDAT - ABD ordusunun, 30 bin ek askerle güvenliği sağlamaya çalıştığı Irak başkenti Bağdat'taki operasyonlarında ağır sivil can kayıpları bitmek bilmiyor. ABD güçlerinin dün sabaha karşı Şii militanları hedef aldığı iddiasıyla Bağdat'ın Sünnilerin yaşadığı Mansur bölgesindeki yoksul el Vaşvaş mahallesini bombardımanında, evleri başlarına yıkılan en az 14 sivilin uykularında öldüğü, 10'unun yaralandığı kaydedildi. Irak güvenlik güçleri en az 11 evin yıkıldığını rapor ettiği olaydan ABD güçlerini sorumlu tutarken, mahalle sakinleri öfke kustu.
ABD ordusu, operasyonun Şii militanları hedeflediği ve yerle bir edilen dört evin 'düşman sığınağı' olduğunu savundu. Yapılan açıklamada, ABD ve Irak güçlerinin sabaha karşı mahalleye girdiklerinde bir düzineden fazla Şii militanın evlerin çatılarından açtıkları ateşle karşılaştığı ve helikopterlerin hava operasyonu düzenlendiği kaydedildi. Dört evin zarar gördüğü, en büyük hasarı da 'düşman sığınağı' olan iki evin aldığı belirtildi. Açıklamasında ölü sayısına yer verilmemesi dikkat çekti.
'24 ceset çıkardık'
Irak güvenlik güçleri ve mahalle sakinleri ise başka bir hikâye anlattı. Irak İçişleri'nden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, birçok evin harabeye döndüğü saldırının ortada çatışma yokken yapıldığını söyledi. 35 yaşındaki mahalle sakini Ebu Ali Said şöyle dedi: "Tanklar ve zırhlı araçlarla çok sayıda asker vardı. Tanklar ateş açmaya başladı, ardından helikopterler geldi. Füzeler ateşlediler, evler yok edildi. Şuradaki evde beş kişilik bir aile öldürüldü. Biz barışçı bir mahalleyiz. Burada militan filan yok. Zaten onlar geldiğinde ateş açan yoktu. Herkes
uyuyordu." AFP muhabirinin dolaştığı enkazda yaşayanları anlatan komşuları, evlerden birinde 12 yaşında bir kız çocukları bulunan altı kişilik ailenin barındığını anlattı. Ömer Asım adlı öfkeli bir Iraklı, "Amerikalılar yaralanan iki komşumu hastaneye götürmemi engelledi. Aracıma ateş açtıkları için geri dönmek zorunda kaldım" dedi. Asım, askerlerin evlerden birini ateşe verdiğini ve itfaiyenin girişini engellediğini savunarak, "Komşular kovalarla su taşıyarak yangını söndürebildi" diye feryat etti. Reuters kameramanı enkazdan en az bir kadının cesedinin çıkarılmasına tanıklık ederken, bir mahalle sakini, "Bu bir felaket. Enkazdan 24 ceset çıkardık" dedi. Bazı mahalle sakinleri 27 kişinin öldüğünü söylerken, evi yerle bir edilen bir kadın "ABD helikopterleri uyurken evimizi bombaladı. Oğlum ve kocam öldü" dedi. Yakındaki Yarmuk hastanesi en az yedi yaralının geldiğini açıkladı.
ABD ordusu Sünni Mansur'da isyancı Şii lider Mukteda Sadr'ın Mehdi Ordusu'nun az sayıda militanının yasadışı kontrol noktaları kurup polise saldırdığını söylüyor. Sadr geçen hafta Kerbela'da Bedir Tugayları'yla iç çatışmalar sonrası Mehdi Ordusu'nun faaliyetlerini altı ay askıya almıştı. Bu askeri faaliyette bulunmama anlamına geliyor. Ama ABD ordusu Şii militanların Sadr'ın sözünü dinlemediği savında. (Dış Haberler)