Maocular genelkurmay başkanını kovunca...

Maocular genelkurmay başkanını kovunca...
Maocular genelkurmay başkanını kovunca...

Genelkurmay Başkanı Katval?ın görevden alındığı açıklaması üzerine çoğu genç muhalefet yanlıları protestoya başladı. FOTOĞRAF: AP

Nepal'de iç savaş sonrası seçimle iktidar olan Maocular genelkurmay başkanını kovdu. Kilit ortakları hükümetten çekildi, generaller toplandı, halk sokağa döküldü

KATMANDU - Himalayaların gölgesindeki Nepal’de uzun bir silahlı mücadeleden sonra geçen yıl seçimle iktidara gelip kralı kovan Maocular, dün genelkurmay başkanını da kovunca ortalık karıştı. Maocu hükümetin emirlerine karşı gelmekle suçladığı Genelkurmay Başkanı Roop Mangud Katval’ı görevden alma kararını protesto için hükümetin kilit ortağı Komünist Birleşik Leninist Parti (UML) koalisyondan çekildi. Komutanlar da acilen toplanınca, üç yıl önce iç savaşı bitiren barış süreci tehlikeye girdi.
Enformasyon Bakanı Krişna Bahadur Mahara, başbakanın isteğiyle toplanan kabinenin, ‘halen BM kamplarında tutulan 19 bin solcu gerillanın orduya alınmasını ve sekiz generalin kovulması yönündeki talimatlara karşı geldiği için Katval’ı görevden aldığını açıkladı. Mahara, Katval’ın yerine ikinci komutan General Kul Bahadur Katka’nın getirildiğini duyurdu. Ama Nepal televizyonu Katval’ın koltuğu bırakmayacağını bildirdi. AFP’ye konuşan bir ordu yetkilisi, generallerin ‘bir sonraki adımı’ kararlaştırmak için toplandığını belirtti. Temmuzda ordunun yargının da desteklemesiyle 3 bin acemi asker alması Maocuları kızdırmıştı. Maocuların asıl amacı BM kamplarında tutulan eski solcu gerillaların orduyla birleştirilmesi. Maocuların üst düzey sekiz generalin emekliliğini istemesine rağmen, ordunun görev sürelerini üçer yıl uzatması da gerilime tuz biber ekmişti. 
Dün koalisyon ortakları kabineyi boykot ederken, Başbakan Yardımcısı ve UML lideri Ban Dev Gautam Maocuların tek başına hareket ettiğini, genelkurmayla  ilgili karar parlamentoda ortak bir görüş altında alınması gerektiğini belirtti. Hem Maocular hem muhalifler sokağa dökülüp polisle çatışmaya girdi. (afp, bbc)