Mao'yu bir kadın oynarsa...

Çin'in güneybatısındaki Mianyang kentinde cumartesi sabahı sokağa çıkanlar karşılarında ülkenin kurucusu, komünist lider Mao Zedung'u görünce şaşkınlıktan küçük dillerini yuttu.

MIANYANG - Çin'in güneybatısındaki Mianyang kentinde cumartesi sabahı sokağa çıkanlar karşılarında ülkenin kurucusu, komünist lider Mao Zedung'u görünce şaşkınlıktan küçük dillerini yuttu.
Üniforması, elinde sigarası ve sert bakışlarıyla halkı selamlayan 'sahte' Mao'nun aslında bir kadın olduğu anlaşılınca şaşkınlık bir kat arttı.
Ölümünden 31 yıl sonra Mao'yu halkıyla buluşturan 51 yaşındaki kadın aktris Chen Yan uzun süre insanlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi ve çocuklarla ilgilendi. Efsane lideri canladıran ilk kadın olan Chen, rolü için saçlarından fedakârlık edip, uzun süre makyaj koltuğunda oturmayı göze almış. Bir fotoğraf çekimi için bu kılığa giren Chen'in keşfi de yerel bir televizyonda Mao'yu canladırdığı bir program sayesinde olmuş. Ancak Chen'in tek kusuru boyunun 1.55 metre olması. Oyuncu Mao'yu canlandırırken, özel topuklu ayakkabılar kullanılarak boyu 1.80 metreye çıkarılıyor.