'Marksizm ile liberalizm en kötüsü'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ülke içinde nükleer program konusunda Batı yaptırımlarına yol açacak kapışmadan kaçınma çağrılarını da dikkate almıyor.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ülke içinde nükleer program konusunda Batı yaptırımlarına yol açacak kapışmadan kaçınma çağrılarını da dikkate almıyor. Ahmedinecad, Yezd eyaletindeki mitingde, nükleer mücadelesini, Batı ürünü Marksizm ve liberalizmi 'sapık düşünceler' diye niteleyerek süsledi.
Ahmedinecad, şu çıkışı yaptı: "Kendilerini peygamber yerine koyup, sahte, soysuz, ahlak ve kültürü tahrip eden Marksizm adında bir ekol kurdular. Silah ve propagandayla dünyadaki birçok insana empoze ettiler. Bu ekol yüzünden dünyada yoksulluk, nefret ve kimliksizlik ortaya çıktı. Bugün de modern kölecilik ortaya çıktı. Bu kölecilik liberaller, demokratların ve insan hakları savunucularının alnında büyük bir lekedir. Dünyadaki silahlanma yarışı, kitle imha silahlarının depolanması da bu sapık, imansız, peygamber kültüründen uzak insanlardan kaynaklanıyor." Ahmedinecad, "Allah'a, peygamberlere ve adalete dönün. Dönmezseniz sonunuz Firavun ve Nemrud'un akıbetinden kötü olacak" diye seslendi.
'Batı yağmalama üzerine kurulu'
"Batı uygarlığı, İran gibi milletlerin kaynaklarını yağmalayarak kuruldu" diyen muhafazakâr lider, Batılıların İran'ı bağımlı kılmaya çalıştıklarını söyleyip, "BM'den yaptırım çıkarmak, bizi tecrit etmek istiyorlar. Siz kimsiniz ki bizi tecrit edesiniz? Asıl siz tecrit oldunuz. Tüm bağımsız ülkeler size karşı" ifadelerini kullandı. (aa, afp)