Masum sivillere ışın silahı

Irak ve Afganistan işgalinin etkisiyle imajı dibe vuran ABD, artık savaştığı halkların ölüm görüntülerine yol açmayacak, yaydığı acı sadece çekenin içinde kalacak bir silah geliştirdi.

WASHINGTON - Irak ve Afganistan işgalinin etkisiyle imajı dibe vuran ABD, artık savaştığı halkların ölüm görüntülerine yol açmayacak, yaydığı acı sadece çekenin içinde kalacak bir silah geliştirdi. Pentagon'un kamuoyuna 'devrimci nitelikte ışın silahı' diye tanıttığı cihaz, karşıdakilere görünmeyen yüksek enerji ışınları yollayıp ani yanma hissi yaratıyor. Askeri yetkililer 'Aktiv İnkâr Sistemi' adını verdikleri silahın zararsız olduğunu savunup, amacı masum sivillerin hayatını kurtarmak olarak sundu. H.G. Wells'in pek çok uyarlaması yapılan ünlü 'Dünyalar Savaşı'nda da istilacı Marslılar ışın silahı kullanır.
Tanıtım Georgia'daki bir hava üssünde tatbikat eşliğinde yapıldı. Işın silahının düşmanı geri püskürtmeye, kalabalıkları dağıtmaya, ölümcül çatışmaya girmeden düşmana silah bıraktırmaya yarayacağını anlatan deniz piyade albayı Kirk Hymes, "Şiddetin tırmandığı durumlarda ölümcül olmayan silahlar kullanmak çok önemli" dedi. Hymes, silahın bağırma fayda etmeyince ateş açmaya alternatif oluşturacağını, plastik mermiye de gerek kalmayacağını anlattı. 22 yaşındaki havacı Blaine Pernell, şunları söyledi: "Kerkük'te gözetleme kule nöbeti tutarken, Iraklılar hep araçları arıza yapmış numarası çekip bizi dikizlerdi. Işın silahı olsaydı hepsini dağıtırdık."
Silah şöyle çalışıyor: Humvee cip üstüne takılan panelden yayılan milimetrik ışın dalgaları, 500 metre menzildeki hedefleri vuruyor, cam ve duvarları değil ama elbiseleri delip geçiyor, tende 55 derecelik sıcaklık ve giysilerinin tutuştuğu hissi yaratıyor. Bir taş atımlık mesafeden vurabilen plastik mermi gibi diğer öldürücü olmayan silahlardan 17 kat fazla menzilli silahın derinin sadece yüzeyini yaktığı, verdiği rahatsızlığın geçici olduğu kaydedildi. Işın silahının geleceğin kilit teknolojilerinden olacağını anlatan yetkililer, 2010'da tüm kuvvetlerin alet takımlarına gireceğini belirtti.
Teknolojiye ilgi büyük
'Sessiz Muhafız' adlı prototiple yapılan tatbikatta, gönüllü hedef olan Reuters muhabiri birkaç futbol sahası uzaktan vuruldu. Çok sıcak bir fırındaki patlama içinde kalmış gibi hissettiğini, acı karşısında çöküp korunmaya çalışmaktan başka bir şey yapamadığını anlatan muhabir, ateş hattından çekilince acının kesildiğini söyledi.
Gazetecilere dağıtılan broşürlerde şunlar yer aldı: '12 yıl önce denenmeye başlanan ışın silahıiçin 10 binden fazla kişi kobay oldu. Hiçbir kobayda tıbbi bakım gerektiren yaralanma olmadı. Milimetrik dalgalar deriye 2.5 santim derinliğinin 64'te biri oranında nüfuz ediyor. Mikrodalga fırınlarda bu oran 5-10 santimdir.' Raytheon Co. prototipi ABD'de olduğu kadar yurtdışında da satmayı planlıyor. (Dış Haberler)