Matemdeki Türkmenlere dost eli

Irak'taki bitmeyen şiddet döngüsünde önceki gün ilk kez bir Türkmen köyü büyük saldırıya uğrarken, can kaybı artıyor.

BAĞDAT - Irak'taki bitmeyen şiddet döngüsünde önceki gün ilk kez bir Türkmen köyü büyük saldırıya uğrarken, can kaybı artıyor. Başkent Bağdat'ın kuzeyinde Şii Türkmen nüfuslu Tuzhurmatu kentindeki Emirli köyünde pazar yerinde düzenlenen bombalı saldırıda, yerel yetkililer ölü sayısının 150'yi geçebileceğini söylüyor. Çoğunu kadın ve çocukların oluşturduğu ölü sayısını 140 olarak doğrulayan yerel yetkililer, 20 kişinin hâlâ kayıp olduğuna dikkat çekiyor. Yaralı sayısı da 270 olarak veriliyor.
Türkiye, yaralıların Ankara'da tedavisi için harekete geçti. Dışişleri ve Sağlık Bakanlıklarıyla Genelkurmay'ın koordinasyonunda Irak'ta tedavisi mümkün olmayanları Türkiye'ye getirmek için dün toplam 28 kişi taşıyabilen iki ambulans uçağı bölgeye gönderildi. Uçakların Kerkük'ten getirdiği 21 yaralı ile üç refakatçi GATA'da tedaviye alındı. Dışişleri, "Türkmen kardeşlerimizin yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, Irak halkına taziyelerimizi sunuyoruz" diyerek saldırıyı kınadı.
'Saldırı bizi bilinçlendirdi'
Emirli matemi siyah bayrak asıp siyah pazubent takarak dışa vururken, Belediye Başkanı Muhammed Raşid Şii ve Sünni Türkmenlerin yaşadığı, etrafı Sünni Arap köyleriyle çevrili Emirli'nin huzurlu bir yer olduğu için Kaide tarafından hedef seçildiğini söyledi. "Böylece bizi paralize edip kargaşa çıkarmak istiyorlar. Ama bu patlama bizi bilinçlendirdi, teröristlere karşı hep birlikte savaşacağız" diyen Raşid, 1200 haneli köyde 50 evle 50 dükkânın yıkıldığını belirtti. Altyapının çökmesinden ötürü köyde eletrik, su kesik.
Köyde asker, polis yetersiz
Manzarayı "Deprem olmuş gibi" diye niteleyen Selahaddin eyaleti konseyi üyelerinden Şalal Ebid Ahmed, kamyondaki dört ton patlayıcının samanla kamufle edilmesinden ötürü şüphe çekmediğini söyledi. Polis yarbayı Halif Beyati, köyde her evin bir kurban verdiğini belirtti. Türkmen vekil Abbas Beyati, köyden bir taburun Bağdat'taki güvenlik operasyonuna gönderildiğine ve köyde sadece 30 polisin bulunduğuna dikkat çekti. Amcasını ve yeğenini kaybeden polis memuru İmad Abdülhüseyin, tepkisini "Kanımızın son damlasına dek Kaide'yle mücadele edeceğiz. Ya onları öldüreceğiz ya da onlar bizi yok edecek" sözleriyle ortaya koyarken, "Ali'nin Şiilerine zafer" diye ekledi.
Maliki kınadı, ABD kaygılı
Dün Emirli'de halkın da yardımıyla, iş makineleriyle enkazda kurtarma çalışmaları sürdürülürken, Bağdat yakınındaki bir yoldaki patlamada, Irak ordusuna yeni katılan Anbar vilayetinden Sünni Arapların oluşturduğu 17 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Bağdat'ta iki ayrı saldırıda toplam sekiz kişi öldü.
Şii Başbakan Nuri Maliki, Emirli saldırısını 'iğrenç suç' diye nitelerken Sünni militanları suçladı. Irak'taki ABD güçleri komutanı David Petraeus gelecek haftalarda bu çapta yeni saldırılar beklediklerini, Sünni aşırılıkçıların manşete çıkmaya çalışacaklarını söyledi. Bakuba'daki operasyondan kaçan Sünni militanların Selahaddin eyaletini karıştırdığı sanılıyor. Kuzey Irak Kürt yönetiminin kendi topraklarına bağlama emeliyle yıl sonuna dek Kerkük'te statü referandumu düzenlenmesi için bastırması da, kuzeydeki gerginliği tırmandırıyor.
(afp, ap, Radikal)