Matsakis 'iki devletli çözüm' deyince...

Daha önce KKTC'ye yasadışı giriş yaparak dünyanın ilgisini toplamaya çalışan Avrupa Parlamentosu'ndaki Rum vekili Marios Matsakis'in, 'KKTC'nin tanınması ve Kıbrıs'ta iki devletli çözümden' söz etmesi Rum Kesimi'ni karıştırdı.

LEFKOŞA - Daha önce KKTC'ye yasadışı giriş yaparak dünyanın ilgisini toplamaya çalışan Avrupa Parlamentosu'ndaki Rum vekili Marios Matsakis'in, 'KKTC'nin tanınması ve Kıbrıs'ta iki devletli çözümden' söz etmesi Rum Kesimi'ni karıştırdı. Matsakis, Rum haber ajansına, AP'deki bir toplantıda şu görüşleri dile getirdiğini aktardı: "33 yıldır işgal varken hâlâ Kıbrıslı Türklere tecritten söz ediyorlar. Artık, çözüme dair tüm ihtimalleri görme zamanı geldi. Çözüm olacaksa, Kıbrıslı Türklerin 'Kuzey'in efendisi ve Güney'in ortağı' olacakları kötü bir iki toplumlu, iki kesimli federasyon olacaksa, iki devletli çözümü tercih ederim. Böyle bir çözüm, toprak düzenlemesi yapılarak, Türklerin de AB'ye üyelik için çalışması, askersizleştirme ve barış gücünün varlığıyla olmalı." Annan Planı tipi iki toplumlu, iki kesimli federasyondansa, iki devlet çözümünü tercih ettiğini söyleyen Matsakis, "Devekuşu gibi başımızı kuma gömmekten vazgeçme zamanı geldi. Bugün masadaki çözüm Annan Planı ve bize çok farklı bir çözüm önerileceği de sanılmasın."
Rum partiler sert bir dille kınadı
Bu sözler Rum partileri ayaklandırdı. Komünist AKEL, iki devletli çözümün 'intihar' anlamına geldiğini belirtip AB'de Matsakis'in inisiyatifinin benimsenmesi ihtimalini engellemek için tüm girişimlerde bulunacağını kaydetti. Papadopulos'un partisi DİSİ yayımladığı bildiriyle, açıklamaları 'hayretle' karşıladığını belirtip sert bir dille kınadı. Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK de Matsakis'in sözlerini 'Kıbrıs Elenizminin tamamına zıt olan, kabul edilemez açıklama ve hareket" diye niteledi.