Matsakis'in başı bu kez Britanya ordusuyla dertte

Kıbrıs'ta iki yıl önce askeri bölgeyi ihlal edip Türk bayrağını çalan, defalarca KKTC'ye izinsiz girmeye çalışırken yakalanan Avrupa Parlamentosu'nun Rum milletvekili Marios Matsakis'in başı bu kez Britanyalılarla dertte.

LEFKOŞA - Kıbrıs'ta iki yıl önce askeri bölgeyi ihlal edip Türk bayrağını çalan, defalarca KKTC'ye izinsiz girmeye çalışırken yakalanan Avrupa Parlamentosu'nun Rum milletvekili Marios Matsakis'in başı bu kez Britanyalılarla dertte. Adada Britanya askerlerinin varlığına karşı çıkan Matsakis, Nisan 2006'da Britanya üssünün duvarlarına sloganlar yazdığı için mahkûm olduğu davada kefaletini ödemeyince gözaltına alındı.
Önceki akşam güneydeki Ağratur Üssü'nü ziyaret eden dokuz AP vekilini taşıyan minibüsü durduran Britanya askerleri, Rum vekili kelepçeleyip götürdü. Üste mahkemeye çıkarılan Matsakis 517 avro kefalet ve 345 avro cezayı ödemeyi reddedip, mahkemeyi tanımadığını söylemesi üzerine geceyi nezarette geçirdi. Britanyalı askeri sözcü Dennis Barnes, "Kendisi 15 Mayıs'taki duruşmaya dek gözaltında kalacak. Ama 862 avroluk kefaleti öderse serbest kalabilir" derken, Matsakis'in açlık grevine başladığı belirtildi. Rum Yönetimi ise tepkili. Hükümet sözcüsü Hristodulos Paşardis olayı 'şiddetle kınadıklarını' belirtip, "Dışişleri vekilin derhal serbest bırakılması için güçlü bir istekte bulundu" dedi. Ancak Britanya Savunma Bakanlığı, 'Kıbrıs'ta askeri üs bölgesinde bir kişinin, 'mala zarar vermek' suçuyla bağlantılı olarak yakalandığını doğrulayabiliriz' açıklamasıyla yetindi.
AP heyeti de şoke oldu
AP heyetine başkanlık eden Hollandalı vekil Johannes Blokland olayı 'kabul edilemez ve şoke edici' diye nitelerken, Matsakis'in üyesi olduğu liberal grup da Rum vekilin serbest kalması için harekete geçti. Grubun Britanyalı lideri Graham Watson, "Parlamento üyelerinin gözaltına alınması normal bir durum değil. Matsakis'in serbest kalması için temaslarımızı başlattık" dedi.
Matsakis 2001'de Ağratur'daki Britanya üssüne girerken tutuklanmış, serbest bırakılmasını isteyen Rumlar karakolu taşlamıştı. (aa, afp)