McCain'den Türkmen ve Kerkük uyarısı

ABD'de 2008 başkanlık seçimi için adı geçen önde gelen isimlerden Cumhuriyetçi senatör John McCain, bir Irak konferansında, Ankara'nın politikalarına benzer görüş bildirdi.

WASHINGTON - ABD'de 2008 başkanlık seçimi için adı geçen önde gelen isimlerden Cumhuriyetçi senatör John McCain, bir Irak konferansında, Ankara'nın politikalarına benzer görüş bildirdi. McCain, Türkmenlerin etnik temizlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yaparken, Kerkük'ün statüsüyle ilgili referandumun da ertelenmesini istedi. McCain, "Irak'ta işleyen hükümet olmazsa, Türkmenler ve birçok azınlık, büyük riske girer. Mesele, sadece Şiilere karşı Sünniler değil, bir ölçüde aşırılık yanlılarının gözünde, etnik temizlik" dedi.
Başta Mesud Barzani olmak üzere Kürt liderlerle her görüştüğünde Kerkük referandumunun konuşulduğunu anlatan McCain "Referandumun biraz ertelenmesini tercih ederim. Merkezi hükümet ne kadar güçlenirse adalet o kadar güçlü yerini bulur" derken, Washington'ı uyardı: "Biz, meselenin adilane çözümü için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bu, çok, çok zor olacak, çünkü birbiriyle çatışan hak iddiaları, pek tarafsız olmayan hakemler tarafından karara bağlanmaya çalışılıyor."
Iraklı Kürtler, 2005 anayasası uyarınca Kerkük referandumunun bu yıl yapılmasını istiyor. Türkiye, Türkmenler ve Sünni Araplar ise Kürt göçünün sürüp kentin nüfus yapısı değişirken referandumun adil olmayacağını ve yoğun çatışmalara yol açabileceğini belirtiyor.