Meclis saldırısını 'İslam Devleti' üstlendi

Irak'ta ABD ordusu korumasında olup 'yasak şehir' yakıştırması yapılan Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bulunan meclise düzenlenen intihar saldırısını Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti adlı örgüt üstlenirken...

BAĞDAT - Irak'ta ABD ordusu korumasında olup 'yasak şehir' yakıştırması yapılan Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bulunan meclise düzenlenen intihar saldırısını Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti adlı örgüt üstlenirken, meclis dün olağanüstü oturumla saldırıyı lanetledi.
Ölen vekil ya da vekiller için Kuran okunmasıyla başlayan toplantının amacı Irak'ta siyasi süreci durdurmak isteyen güçlere karşı birlik sergilemekti. Saldırının kurbanı Sünni vekil Muhammed Avad'ın boş koltuğuna çiçekler konulurken, Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani, "Bu toplantı teröristlere kendimizi feda etmekten çekinmediğimiz mesajıdır. Dünden daha güçlüyüz" diye seslendi. Şii Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi "Onlar bizden bir şehit alır biz bin şehit veririz" dedi. Ama vekil koltuklarının yarısı boştu. Bu duruma, 'sıkı önlemler ve cuma günü araçlara trafik yasağı nedeniyle vekillerin meclise ulaşmadığı, birçoğunun yaralıları ziyarete gittiği' açıklaması getirildi.
Saldırıyı üstlenen Irak İslam Devleti ise internet açıklamasında, "İslam Devleti'nden bir kahraman Yeşil Bölge'nin kalbindeki kâfir meclisin geçiçi karargâhına ulaşıp kâfir yöneticilerin arasında kendini havaya uçurdu. Saldırı medyada pazarladıkları Bağdat güvenlik planı yalanını ortaya çıkardı" dedi. Örgüt ikinci açıklamasında da, "Kahraman kemerindeki bombaları patlatırken parlamentodaki maymunlar dehşet içinde ağlıyor" ifadelerini kullandı.
İntihar saldırısının bir korumanın gerçekleştirdiği şüphesi üzerine bazı korumalar hakkında soruşturma açılırken, üç lokanta çalışanı da gözaltına alındı. Bir istihbarat üzerine meclise girenlerin eğitimli köpeklere koklatılmasına rağmen saldırının önlenememesi ise vekillerin ABD'yi suçlamasına yol açtı.