Medeni Avrupa ülkelerinde ayrımcılık almış başını gitmiş

Medeni Avrupa ülkelerinde ayrımcılık almış başını gitmiş
Medeni Avrupa ülkelerinde ayrımcılık almış başını gitmiş

Doğu Avrupa ülkelerinde sefil şartlarda yaşayan ve sorgusuz sualsiz suçlu muamelesi gören Romanlar, Britanya gibi ülkelerde de yaşam alanlarından atılıyor. FOTOĞRAF: AP

STOCKHOLM - AB ülkelerindeki göçmenler ve azınlıkların ‘şok edici’ boyutta ayrımcılığa maruz kaldığı, çoğunun yaşadıklarını yetkililere bildiremediği ortaya çıktı.
AB’nin insan hakları kurumu Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) 2008’de 27 AB ülkesinden 23 bin kişiyle yaptığı araştırma kıtada azınlık olmanın vehametini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre etnik azınlıklar günlük yaşamlarının her alanında, işyerlerinden, okullara, hastanelerdeki bekleme salonlarına dek sürekli ayrımcılığa uğruyor. Ayrımcılıktan en fazla çekenler yüzde 47’si etnik kökeninden ötürü sözlü ya da fiili saldırıya uğradığını belirten Romanlar olurken, onları yüzde 41 ile Sahra Altı Afrikalıları, yüzde 31 ile Kuzey Afrikalılar ve yüzde 23 ile Türkler izliyor. Araştırma Türkler’in en çok Danimarka’da ayrımcılığa uğradığını gösteriyor. Avrupa’daki Türklerden Danimarka’da yaşayanların yüzde 44’ü, Hollanda ve Almanya’da yaşayanların yüzde 30’u, Belçika’da yaşayanların yüzde 20’si ve Avusturya’da yaşayanların yüzde 9’u son 12 ayda Türk oldukları için en az bir kez ayrımcılığa maruz kalmış. Çekya’daki Romanların yüzde 67’si ayrımcılık kurbanı. Yine Kuzey Afrikalılar’ın yüzde 20’si ırkları nedeniyle polis tarafından durduruluyor. Ayrımcılağa maruz kalanların yüzde 80’i de sonuç elde edemeyeceklerine inandıkları için durumu ihbar etmiyor. 

‘Hayrete düştüm’
Ayrımcılığa karşı 2000’de yasa çıkaran AB’de ilk kez bu denli büyük çapta bir araştırmayı yöneten Jo Goodey sarsıcı rakamların, ‘başedilmesi gereken önemli sorunları ortaya koyduğuna’ dikkat çekti. En fazla ayrımcılığın işyerleriyle iş arama sürecinde görüldüğünü belirten Goodey, “Bu da tabii ki ekonomik sıkıntı döneminde çok önemli” dedi. FRA’nın başkanı Morten Kjaerum da uygulanan ayrımcılığın boyutları karşısında hayrete düştüğünü kaydetti. (Dış Haberler)