Medvedev'den sevginin diliyle Obama'ya selam

PITTSBURGH - Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, BM Genel Kurulu toplantısının ardından G20 zirvesi için geldiği ABD’nin Pittsburgh şehrine tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Eski Sovyet lideri Nikita Kruşçev’den tam 50 yıl sonra şehre gelen ilk Rus lider olarak Medvedev, Pittsburgh Üniversitesi’nde öğrencilerle sohbetinde siyaset dışı konulara girip, ‘aşk ve sevgi adamı’ portresi çizdi. Rusya lideri, üniversitenin Eğitim Katedrali salonundaki sohbette, bir öğrencinin “Sizin için hayatta en önemli şey nedir” sorusuna “Sevgi” yanıtını verdi. Duraksayarak ve samimi bir tavırla konuşan Medvedev, “Sevgi. Daha önemli ne olabilir ki? Ailenizi ve çevrenizdekileri sevmek. Hayat işte budur” dedi. 

‘Birbirimizi anlıyoruz’
ABD Başkanı Barack Obama ile yeni bir renk alan Amerikan-Rus ilişkilerine dair “Birbirimizi dinlemeyi öğreniyoruz” diyen Rus lider, Obama’nın selefi George W. Bush’un Doğu Avrupa’ya kalkan yerleştirme planını rafa kaldırmasını da ‘cesur bir karar’ diye selamladı. Medvedev, “Kendimi onun yerine koyurorum da, gerçekten zor bir karar. Önceki yönetime ait iç siyaseti değil de dış siyaseti değiştirmek çok karmaşık bir karar” diye konuştu.
Soğuk Savaşı’n doruğunda Pittsburgh’a geldiğinde gazetelerin ‘İnsan mı canavar mı’ manşetiyle karşıladığı Kruşçev,  çelik işçilerini ziyaret edip, uzun yemek kuyruğunu görünce, fabrikatöre  ayrı bir yemek birimi kurmasını önermiş ve bir işçiye de saatini vermişti. (afp)