Medya baronu hesap veriyor

Hükmettiği gazetelerin sayısı bir ara 400'ü bulan dünyanın üçüncü büyük basın imparatorluğunun eski yöneticisi Conrad Black, yolsuzluk suçlamalarından dün mahkemeye çıktı.

CHICAGO - Hükmettiği gazetelerin sayısı bir ara 400'ü bulan dünyanın üçüncü büyük basın imparatorluğunun eski yöneticisi Conrad Black, yolsuzluk suçlamalarından dün mahkemeye çıktı. Derebeyi gibi yönettiği Hollinger şirketinin hesaplarından 84 milyon dolar yürüttüğünün ortaya çıkması üzerine Ocak 2004'te istifa eden muhafazakâr medya baronu hakkındaki tüm suçlamalara istenen toplam hapis cezası 101 yılı, para cezası 50 milyon doları buluyor. Tanık kürsüsünden 100 gazetecinin yanı sıra eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Pentagon danışmanı Richard Perle, emlak kralı Donald Trump'ın da geçmesi beklenen dava, kapalı devre yayınlı iki salondan daha takip edilebilecek.
Murdoch'la boy ölçüşüyordu
Kanada'da doğan, 25 yaşında ilk gazetesini çıkarıp hızla gazeteler zinciri kuran, 1985'te İngiliz muhafazakâr gazetesi Telegraph'la taçlanan 62 yaşındaki Black, Telegraph'ı hep en büyük rakibi Rupert Murdoch'ın Times'ından yüksek tirajda tuttu. Jerusalem Post'un da sahibiydi. 'Demir Lady' Margaret Thatcher'ın yakın dostuydu. 2000'de lordluk uğruna Kanada vatandaşlığından vazgeçti. Orson Welles'in 'Citizen Kane' filminin kahramanına benzetilen Black ile üç adamı hakkındaki dava, Hollinger'in ABD merkezi sebebiyle Chicago'da açıldı. Black, önceki gün 'Korkmuyorum' başlıklı makalesiyle Amerikan jürisine güvendiğini söyledi. Ancak soruşturma açıldığını öğrendikten sonra bürosundan 13 kutu belge çıkarırken görüntüleri var. Jet sosyete yaşamı da jüriye sempatik gelmeyebilir.
Yüzlerce yerel gazeteyi bölgesel pazara girmeme vaadiyle satan ama kazancı şirketine yansıtmayan Black, şirket parasını köşe yazarı olan eşi Barbara Amiel'in doğum günü partileri, alışverişleri, opera biletleri, lüks tatilleri ve antika Rolls Royce otomobilinin tamirinin finansmanına kanalize etmiş. (ap, afp)