Medyaya yasak internete taşınacak

Medyaya yasak internete taşınacak
Medyaya yasak internete taşınacak

Tahran?ın merkezindeki Firdevsi Meydanı?nda dün Ahmedinecad?ın her yaştan yandaşı vardı. FOTOĞRAF: CEYDA KARAN

TAHRAN - İran’ın yabancı medyanın gösterileri izlemesi ve haber toplamak, film-fotoğraf çekmek için bürodan ayrılmasına yasak getirip akreditasyonlarını iptali sonrası kıskaç daha da sıkılıyor. Seçim öncesi kadife devrime izin vermeyecekleri uyarısı yapmış Devrim Muhafızları, dün de şu açıklamayı yayımladı: “Sanal alemde haber siteleri ve bloglarla kargaşaya teşvik eden ve güvenliği tehdit edenleri çok ağır yasal müeyyidemizle karşılaşabileceklerine dair uyarıyoruz. Tahrip içerikli malzemeleri kaldırmalarını talep ediyoruz. Sorun çıkaran siteleri saptadık. Bunların mali ve teknik sponsorluğunu Amerikan ve Britanya istihbarat servisleri tarafından desteklenen Kanada ve Amerika firmaları yapıyor. Bunlar Batı medyasının İran halkına karşı düşmanlığının göstergesi.” Dışişleri, geldikleri ülkelerin resmi temsilcisi kabul ettiği yüzlerce yabancı medya mensubuna atıfla “Bazı ülkeler korsan gösterilere hesapsız, aceleci ve kaba bir tepki vererek onları desteklemiştir” dedi.

‘En az 12 gazeteci tutuklandı’
Sınır Tanımayan Gazeteciler ise, İran’da tehlikedeki gazeteciler için telefon hattı açıp, yaklaşık 12 İranlı gazeteci ile blogcunun tutuklandığını, pek çoğunun da çareyi saklanmakta bulduğunu duyurdu.

İran gazetelerinde ilk Musavi
İran gazetelerine de sansür uygulanırken, dün İtilat gazetesi önceki gün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile reformcu rakibi Mir Hüseyin Musavi’nin taraftarlarının ardışık gösterilerinin fotoğraflarını ilk kez birinci sayfadan yayımladı. Yayın yönetmenini dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in atadığı gazete “Toplumun tüm kesimleri, yaşlı, genç, çocuk, Musavi yanlılarının yürüyüşüne katıldı. Kitle gösterisini şiddetsiz yaptı” derken, ‘Biz ortalık karıştırıcı değiliz’ pankartı gösterildi. Ilımlı muhafazakâr gazete Tahran Emruz da iki gösterinin fotoğraflarını bastı.
Musavi yanlılarının örgütlenmek için kullandığı Facebook ve SMS trafiği engellenince imdada Twitter yetişti. 140 karakteri geçmeyen mesajları internette yayımlama ve sınırsız sayıda cep telefonuna SMS olarak yollama fırsatı sunan blog sitesi Twitter, sansüre karşı reformcuların eli ayağı. ABD yönetimi, göstericiler arasında bilgi akışı için Twitter’dan önceki gün için planladığı 90 dakikalık bakım kesintisini ertelemesini istedi. Olumlu yanıt Twitter, kesintiyi İran vaktiyle pazartesi gün ortası yerine salı gecesi bir saatliğine yaptı. Twitter kurucusu Biz Stone “İki yıllık şirtemizin ABD Dışişleri’nin talepte bulunacağı kadar küresel açıdan önemli rol oynamasından tevazu duyuyoruz” dedi. Yabancı medyaya görüntü akışı kesilince İranlılar kendi çektikleri fotoğrafları Flickr, videoları Youtube’tan yayımlıyor. (afp)