Medzamor nükleer santralı kapatılacak

Ermenistan, tehlike arz ettiği için yıllardır kapatılması yönünde uluslararası baskı altında kalmasına yol açan Tükiye sınırındaki Medzamor nükleer santralını kapatma planını onayladı.

ERİVAN - Ermenistan, tehlike arz ettiği için yıllardır kapatılması yönünde uluslararası baskı altında kalmasına yol açan Tükiye sınırındaki Medzamor nükleer santralını kapatma planını onayladı. AB ve ABD'nin mali yardımları sayesinde girişilecek ve 280 milyon dolara mal olacak kapatmanın zamanı belirtilmedi.
27 yıl önce Sovyet döneminde faaliyete geçen ve ülkenin tek nükleer santralı olan Medzamor, elektriğin yarısını sağlıyor. Ancak 2016 itibarıyla faaliyet süresi dolacak olan santral, Türkiye sınırı yakınında ve başkent Erivan'ın 30 kilometre batısında bulunuyor. 1988 depreminden sonra kapatılan santral, elektrik sıkıntısı nedeniyle 1995'te yeniden açılmıştı. Ermenistan'ın Rusya'ya borçları nedeniyle santralın mali kontrolü 2004 yılında Rus enerji devi UES'ye geçmiş, UES, santralın yönetimine de ortak olmuştu. Ermeni yetkililer, enerji açığı olacağı gerekçesiyle kapatmaya karşı çıkarken, ABD ve AB'nin mali yardım ve teknik destek vaadinin ardından kapatma planı kabul edildi. Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Medzamor'un iki katı kapasitede, 1000 megavattlık bir nükleer santral inşaatı planladıklarını ve maliyetinin 2 milyar doları bulacağını açıklamıştı.