Mehmet Emin Aga öldü

Batı Trakya'daki Türk azınlığın etnik kimliği ve dini özgürlüğü için mücadele eden İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, 75 yaşında öldü. Pek çok kez saldırıya uğrayan ve hapis yatan Aga'nın cenaze töreni bugün
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Batı Trakya Türk azınlığı liderlerinden İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Mehmet Emin Aga, dün 75 yaşında vefat etti. Uzun süredir karaciğerinden rahatsız olan Aga, bugün öğle namazının ardından
İskeçe'deki Aşağımahalle mezarlığında defnedilecek. Ölümü Batı Trakya Türklerinde derin üzüntü yaratan Aga, Türk azınlığın etnik kimliği ve dini özgürlüğü için yaşamı boyunca mücadele verdi. Bu mücadelesinde, hapishaneye girdi, ağır hapis ve para cezalarına çarptırıldı, fanatik Yunanlıların saldırılarına uğrayarak dövüldü.
Defalarca yargılandı, fanatiklerce dövüldü
Mehmet Emin Aga ilk kez, 1968'de Yunanistan'da Albaylar Cuntası iktidarı sürerken eğitmen olduğu İskeçe medresesinde öğrencilere 'Türk bilincini aşıladığı' iddiasıyla askeri mahkemede yargılanmıştı. 1990'da Yunan hükümetinin bir yasayla Türklerin Batı Trakya'da kendi müftülerini kendileri seçmeleri hakkını elinden alıp, tayinli müftüler atayınca, azınlık camilerde yapılan oylamayla kendi müftülerini seçti. O tarihe kadar 'müftü naibi' olan eski İskeçe müftüsünün oğlu Aga da, camilerde yapılan oylamayla Türk azınlığın tanıdığı müftü seçildi. Yunan devleti tarafından tanınması söz konusu değildi ve 'resmi makamı gasp' iddiasıyla defalarca sanık sandalyesine oturup yüzlerce ay hapse mahkûm edildi. Bu iddiayla ilgili ilk dava sonuçlandığında, altı ay Larisa cezaevinde yatmak zorunda kaldı.
Sağlık sorunu bulunduğundan tahliye edilen Mehmet Emin Aga, aleyhine açılan diğer davalarda ise paraya çevrilebilir hapis cezalarına mahkûm edildi. 1990'da Batı Trakya Türklerinin Gümülcine ve İskeçe'de dükkânlarının yağmalandığında fanatik Yunanlılar tarafından feci şekilde dövüldü. Tedavi için Türkiye'ye gitti. Batı Trakya azınlığı fertlerinin kendilerine 'Türk' diyebilmeleri ve dini haklarını yeniden elde edebilmeleri için büyük çabalar sarfeden Aga, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin kapatılmasını protesto için düzenlenen ve 1990'da fanatik Yunanlıların kan bulaştırdığı 29 Ocak eylemi gibi önemli hak arama mücadelelerinde etkin rol oynadı. İki oğul ve iki kız babası Aga, Yunan medyasında hep 'karakoyun' muamelesi gördü.