Merkel ile Schröder makaraları koyverdi

Almanya'nın eski Sosyal Demokrat Başbakanı Gerhard Schröder, yeniden 'başbakanlığa' hem de bu kez 'kalıcı' olarak döndü. 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki altı Alman liderin portlerinin yer aldığı...

BERLİN - Almanya'nın eski Sosyal Demokrat Başbakanı Gerhard Schröder, yeniden 'başbakanlığa' hem de bu kez 'kalıcı' olarak döndü. 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki altı Alman liderin portlerinin yer aldığı Başbakanlık'taki sergiye iki yıllık gecikmenin ardından, sonunda Schröder'in portresi de asıldı. Schröder'in 2005'te seçim yenilgisiyle iktidarı kaybetmesine karşın en nihayetinde sergideki yerini alması en çok halefi Angela Merkel'i sevindirdi. Hatta Merkel ile seçimlerde alt ettiği Schröder, dünkü törende bu gecikmeyi karşılıklı esprilerin havada uçuştuğu bol kahkahalı bir muhabbete de döktü.
İlk olarak Merkel, "Artık bana 'Niye Schröder'in portresi yok' diye sorulmayacak" esprisini patlattı. Ardından Schröder uğradığı seçim bozgununun acısını çıkarmak istercesine Merkel'e dokundurdu. Portresinin yanındaki boş alanı işaret eden Schröder, "Ne zaman olur bilinmez ama bu boşluk, benim yanıma sizin portrenizin asılacağı anlamına geliyor" deyiverdi. Ancak perdeyi Merkel kapattı: "Ama umarım hiç kimse bize rüya çift yakıştırması yapmaz."
Schröder, portresiyle de farkını konuşturdu. Seleflerinin gösterişsiz portrelerine karşın Schröder'in, dostu olan ünlü Alman sanatçı Joerg Immendorff'a yaptırdığı portre altın boyasıyla dikkat çekti.