Merkel istediği merkez sağ hükümeti kurdu, SPD çöküşte

Merkel istediği merkez sağ hükümeti kurdu, SPD çöküşte
Merkel istediği merkez sağ hükümeti kurdu, SPD çöküşte

*Merkel ekonomi için istediği istikrarlı sağ çoğunluğa kavuştuğunu söyledi.
*?Joker? lakaplı FDP lideri Westerwelle, seçimi ?son gülen iyi güler? tarzında bitirdi.

Almanların dünkü seçimle ikinci kez başbakan yaptığı Merkel, liberal FDP ile koalisyon kurma emeline ulaştı. FDP, SPD'ye göre Türkiye'nin AB üyeliğine mesafeli. SPD tarihi hezimete uğradı

*Seçimin tek kaybedeni Steinmeier, ‘Sosyal demokrasinin acı günü’ dedi.
*Eşbaşkanlar Roth ile Özdemir, Yeşillerin oylarını yüzde 10’un üzerine çıkardı.


BERLİN - Almanya’da dünkü genel seçimde beklendiği üzere ikinci kez başbakan seçilen Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel, gönlünde yatan koalisyon hükümetine kavuştu. CDU ve Bavyera’daki kardeş partisi CSU’nun, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile oluşturduğu ‘büyük koalisyon’ bozuldu. Merkel, SPD’den kurtulup liberal eğilimli Hür Demokrat Parti (FDP) ile merkez sağ (iki partinin renklerine göre siyah-sarı) koalisyon hükümeti kurma emeline ulaştı. Dışiş-leri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in liderliğindeki SPD ise tarihi hezimete uğradı.
Hükümetin yeni ortağı FDP’nin, Dışişleri’ne talip lideri Guido Westerwelle, Türkiye’nin AB üyeliğine ilkesel olarak karşı çıkmasa da, hararetle destekleyen SPD’ye göre mesafeli. Westerwelle mayısta şöyle konuşmuştu: 

‘Nasıl olsa almayacağız, demeyin’
“Bugün Türkiye AB’ye girecek, AB de Türkiye’yi alacak durumda değil. Ancak Türkiye’nin doğuya kaymaması, NATO üyesi kalması, ekonomi başta olmak üzere işbirliği yapmamız, sağlam ve mükümmel ilişkilerimizin olması çıkarlarımız açısından çok önemli. Bu yüzden Türkiye’de reformların yavaşlamaması için elimizden geleni yapmalıyız. Müzakerelerin ucu açık. Türkiye doğru yolda olduğunu kanıtlamalı. En iyi ihtimalle sekiz-10 yıl içinde cevaplamamız gereken bir soruyu, şimdiden Türkiye’de reform yapmaya çalışanlara ‘Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, sizi nasıl olsa almayacağız’ diyerek cevaplamamalıyız. Üyelik talebinin kafadan reddedilmemesini beklemek Türkiye’nin hakkı.” FDP liderinin tutumu Merkel’in imtiyazlı ortaklık ısrarı karşısında ezilirse, Türkiye’yi aralık zirvesinde kritik bir virajdan geçecek AB ile ilişkilerde zor bir dönem bekleyecek.
Dün akşam sandık başı anketlerinden CDU/CSU’ya yüzde 33.9, SPD’ye 23.1, FDP’ye 14.6, Sol Parti’ye 12.4, Yeşiller’e 10.5 oy çıktı. Yüzde 6 oy diğer partilere gitti. Parlamentoda vekil dağılımı şöyle: CDU/CSU 186, SPD 146, FDP 94, Sol Parti 80, Yeşiller 67.

‘Tüm Almanların başbakanı’
CDU ile FDP’nin hükümetin en az yüzde 48 oranında oyla kurulması eğilimini tutturması üzerine, Steinmeier “Alman sosyal demokrasisi için acı bir gün. Başka türlü söylenemez, bu acı bir yenilgi” dedi. Forbes’in dünyanın en güçlü kadınları listesinin tepesindeki Merkel de, zafer ilan etti: “Büyük bir şey başardık.Tüm Almanların başbakanı olacağım. Başta ekonomi çözülecek çok sorun var.”
Dört yıl öncesine kıyasla bu seçimde CDU/CSU 2, SPD 11 puan kaybederken, diğerleri oy kazandı, FDP ile Yeşiller bugüne değinki en iyi sonucu aldı. 1945 sonrasında en düşük oyu 1953’te yüzde 28.8 olan SPD, dibe vurdu. Bu, ekonomik kriz döneminde halk desteğinin artmasını uman yaşlı kıtadaki diğer sol partiler için kötü haber. Yüzde 72.5’lik katılım da, Almanya’da bugüne dek yapılan genel seçimlerdeki en düşük oran oldu. 2005’teki katılım yüzde 77.7’diydi.
62.2 milyon seçmen arasında 700 bin Türk asıllı bulunurken, Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir dahil 32 Türk asıllı aday da milletvekilliği için yarıştı. Alman sisteminde seçmenler birinci oylarını oturdukları yerdeki doğrudan milletvekili adaylarına, ikinci oylarını tercih ettikleri partiye verirken, bu sayede partiler ekstra vekil çıkarabildiğinden parlamentodaki vekil sayısı değişken. Son vekil sayısı 611’di, en az 598 vekil olabiliyor.
Almanya, sandığa, Afganistan’daki güçlerinin bir sivil katliama imza atması sonrası, Kaide ile Taliban’ın saldırı tehditlerinin gölgesinde gitti. Artık sol muhalefet, Afganistan’dan çekilme konusunda Merkel’e çok ter döktürebilir. (Dış Haberler)