Merkel: Sarkozy ile akılcı çözüm buluruz

Fransa'da sağcı Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin sekteye uğrayacağı kaygısı yaratırken, 'imtiyazlı ortaklığın' savunucusu Almanya Başbakanı...

BERLİN - Fransa'da sağcı Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin sekteye uğrayacağı kaygısı yaratırken, 'imtiyazlı ortaklığın' savunucusu Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Türkiye'nin Avrupa rotasından çıkarılmaması uyarısı geldi. Merkel, 10. Avrupa Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Türkiye'yle ilgili nihai karar ne olursa olsun, bu ülke Avrupa'ya daha sıkı bağlanmalı" dedi.
Türkiye'yi Avrupa'ya bağlama çabalarının yarattığı değişikliklere dikkat çeken Almanya lideri, son siyasi gelişmeleri anımsatarak, "Türk hükümeti ve meclisi, Anayasa Mahkemesi kararına uydu. Demokrasilerde zaten kural budur" dedi. Türkiye'deki çok sıkı laiklik anlayışının Atatürk'ten kaynaklandığını ifade eden Merkel, "Bu konuda Avrupa'da bile farklı görüşler var. Almanya'ya ya da Fransa'ya bir bakın" vurgusu yaptı. Merkel, tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklıktan yana olduğunu anımsatsa da "Ancak Almanya'da eskiden beri geçerli olan bir gelenek vardır. İktidara gelen hükümetler önceki hükümetlerin her konumunu yeniden belirlemeye çalışmaz" diye ekledi. Müzakerelerde Almanya dönem başkanlığında üç başlığın daha açılabileceğini de belirten Merkel'in, "Bu konuda yeni Fransa Cumhurbaşkanı'yla da görüşeceğim ve Avrupa sorumluluğumuza uygun, akıllı bir çözüm bulacağımıza inanıyorum" ifadeleri dikkat çekti. Merkel, Türkiye'deki sürecin dışarıdan desteklenip desteklenmemesi gerektiği sorusunu ise "Cazip teklifler sunmak bir ülkedeki iç gelişmeleri yönlendiremez. Konuşmayalım demiyorum ama dışarıdan dağları oynatabileceğimize de inanmıyorum" diye yanıtladı.
Türkiye, İtalya'daki Avrupa Günü'nde de konu oldu. Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Quirinale Sarayı'ndaki kutlamalarda öğrencilerin Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa'da yeri olmadığı görüşüne atıf yapan sorularıyla karşılaşınca şu çıkışı yaptı: "Türkiye'nin üyeliğine, coğrafi ya da dini bir mesele gibi yaklaşılmamalı. Türkiye'nin Küçük Asya'da olduğu, halkının Müslümanlığı itirazları haklı yaklaşım gibi görülmemeli. Tersine, bu son olgu, uygarlıklar arasında diyalog açısından yeni fırsat olarak da değerlendirilebilir. Gelecekteki kanlı çatışmaları önlemek için diyaloğa ihtiyaç var."