Merkel'in 'koz'u Türkiye

Frankfurter Allgemeine'nin yorumu: Merkel seçimi kazanırsa, bunda Türkiye karşıtlığının da payı bulunacak.
Haber: Georg Paul Hefty / Arşivi

Angela Merkel'in iktidara geldiğinde vergi reformunu parlamentodan geçirmeye girişmesiyle baş gösterecek kriz beklenenden daha kolay atlatılabilir. Hıristiyan Demokratların başbakan adayının şu sıralar Schröder liderliğindeki Sosyal Demokratların 10 puan önünde giden halk desteği kaya gibi sağlam bir temele dayanıyor görünüyor: Alman halkının yüzde 70'i Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı. Merkel de Türkiye'ye tam üyelik değil, imtiyazlı ortaklık verilmesini öneriyor. Merkel eğer seçilecekse sadece vergi ve sağlık sistemi reformlarından ötürü değil, Türkiye konusundaki politikakasından ötürü de seçilecek.
Merkel işbaşına gelip hükümet programında Türkiye siyasetini ortaya koyarak üyeliğe karşı Almanya'nın vetosunu devreye sokar sokmaz halk, kendisinin sosyal sorunlara getirdiği gerçek görüşleriyle ilgilenmez olacak. Başbakanlık koltuğuna oturmuş Merkel'in bunları dert etmesine gerek kalmayacak, çünkü Türkiye siyaseti sayesinde iktidarda erken yıpranmaktan korunacak.
Ama Avrupa Birliği'nde alınan kararlarla ilgileri olmayan Hıristiyan Demokratların eyaletlerdeki siyasetçi ve yöneticileri, kendi seçmenlerine dert anlatmakta zorlanacak. Başbakan Merkel ise eyalet yöneticilerinin ter dökmesine seyirci kalacak. (Başyazı, 7 Eylül 2005)