Merkel'in tam sağ hayali gerçekleşebilir

Merkel'in tam sağ hayali gerçekleşebilir
Merkel'in tam sağ hayali gerçekleşebilir

En popüler: Eşi Stephanie ile göz kamaştıran Ekonomi Bakanı Guttenberg?in lakabı ?rockçı baron?. Guttenberg Almanların en sevdiği siyasetçi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

BERLİN - Almanya pazar günü genel seçime hazırlanırken, son anketler Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Başbakan Angela Merkel’in Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile mecburi koalisyon ortaklığından kurtulup, Hür Demokrat Parti (FDP) ile hayalindeki hükümeti kurabileceğini gösteriyor. Forsa anketine göre Hristiyan Demokratların yüzde 35, FDP’nin 13, SPD’nin 26, Yeşiller’in 11 ve Sol Parti’nin 10 oranında oy toplamasına seçim sistemindeki karmaşıklık sebebiyle gelecek esktra sandalyeler eklendiğinde, CDU/CSU-FDP hükümeti kurulabilecek. Bu da yeni Alman hükümetinde Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen parti olmayacağı anlamına gelecek. 

En renkli siyasetçi 12 adlı bir baron
32 Türk kökenli adayın yarışacağı seçim heyecan yaratmazken, tek ilgi çeken kişilik Ekonomi Bakanı KT. Kısaltmanın sebebi tam adının Karl-Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg olması. 37 yaşındaki Bavyeralı, aristokrat kökenli zu Guttenberg’in lakabı ‘rocking baron’. Kendisi AC/DC hayranı olduğu kadar kalabalığı sallayan bir DJ de. KT için ‘Merkel’in halefi’ deniyor. (afp)