Meryem'e İsrailli doktorlar sahip çıktı

İsrail'in geçen yılki bir saldırısında felç olup hayatta kalması İsrail'de yattığı hastaneye bağlı olan Filistinli Meryem Amin'in oturma izni bulunmadığı gerekçesiyle sınır dışı edilmesine hastane direniyor.

KUDÜS - İsrail'in geçen yılki bir saldırısında felç olup hayatta kalması İsrail'de yattığı hastaneye bağlı olan Filistinli Meryem Amin'in oturma izni bulunmadığı gerekçesiyle sınır dışı edilmesine hastane direniyor.
Dün altı yaşına giren Meryem'i, İsrail ordusu tedavi için 'rehabilitasyon alanında Ortadoğu'nun en iyisi' diye nitelenen Kudüs'teki Alin Hastanesi'ne getirmişti. Ancak Savunma Bakanlığı tedavinin ilk bölümünün tamamlanması üzerine Amin'in sınır dışı edilmesine karar verdi. Oysa Mayıs 2006'da İsrail'in hedef aldığı İslami Cihad aracının arkasındaki araçta bulunan ve saldırıda annesi, büyükannesi, ağabeyini kaybeden Meryem,
omuriliğinin parçalanıp ciğerlerinin zedelenmesi sonucu boyundan aşağı felç. Boğazına takılı solunum aygıtının her gün sadece 50 saniye içinde temizlenmesi şart. Babası bu cihazı kendi elleriyle çıkarıp temizlerken, kızını kaybetme korkusuyla kabus yaşıyor.
'Burada kalıp ev yapmak istiyorum'
Bu şartlar altında sınır dışı kararına karşı çıkan Alin Hastanesi'nden Shirley Meyer, "Esenliği garanti altına alınana dek bir yere gitmeyecek" dedi. İsrail saldırılarında yaralanan diğer Filistinlilerin de Yahudi devletinde tedavi isteyebileceğinin hesabını yapan Savunma Bakanlığı, Ramallah'ta Meryem'le hayatta kalan babası ve erkek kardeşine daire tutup Ebu Raya Rehabilitasyon Merkezi'nin devam ettireceği tedavinin masraflarını karşılamayı vaat ediyor. Meyer ise bunu "Ebu Raya'yla konuştum. Tedaviyi üstlenecek eğitim ve cihazlarının olmadığını söylediler" diye reddetti. Meryem'in babasının başvurduğu İsrail Yüksek Mahkemesi, gelecek ay kararını açıklayıncaya dek sınır dışını durdurdu.
Rehabilitasyon merkezinde uzaktan kumandayla hareket ettirilen tekerlekli sandalyede dolaşan Meryem, hastanede öğrendiği İbraniceyle "Burada kalıp ev yapmak istiyorum. Gitmek istemiyorum" diyor.