Meşal: İsrail Holocaust yarattı

Meşal: İsrail Holocaust yarattı
Meşal: İsrail Holocaust yarattı

İsrail ateşkes için Mısır sınırındaki tünellerden Gazze?ye geçişin kapatılması şartı koşuyor. FOTOĞRAF: AFP

İsrail ordusu Gazze'nin derinlerine yüklenirken, Olmert, 'Sona yaklaştık, operasyonu ilerleteceğiz' dedi. Meşal, İsrail seçimi için kan aktığını söyleyip 'Holocaust yaratarak başarısız oldunuz. Ahlaki-insani cephede kaybettiniz' dedi

GAZZE - İsrail Gazze saldırılarını derinleştirirken, 16 günde ölü sayısı 885’i, yaralı sayısı 3 bin 940’ı geçti. Kurbanların yarıya yakını sivil,  275’i çocuk. Dün Gazze kentinin güneyinde tanklarla ilerleyen İsrail askerleri, nüfusu çok yoğun Talel Hava’da militanların sıkı direnişiyle karşılaştı. En az 14 Filistinlinin öldüğü semtten yüzlerce sivil kaçıyor. Beyt Lahiya’da vurulan evde iki kadın ile dört çocuk ölürken, dünkü can kaybı en az 26.  Yine İsrail’in Gazze Şeridi ile Mısır sınırı yakınlarında ‘tünelleri’ bombalamak için düzenlediği hava saldırısında, iki Mısırlı çocuk ve üç polisi yaralandı. Çocuklardan biri iki diğeri beş yaşında.
İsrail’e BM’nin savaş suçu işleme, Kızılhaç’ın uluslararası insani yasaları çiğneme uyarısının ardından, Hamas’ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal ‘Holocaust’ terimiyle ‘soykırım’ suçlaması yöneltti. El Cezire ve El Arabiya’da yayımlanan konuşmasında İsrail’de 10 Şubat’taki seçime atıf yapan Meşal şöyle dedi: “Düşman Gazze’de gerçek bir Holocaust yaratarak başarısızlığa uğradı. Filistinli kanı seçim kazanmanın aracı oldu. İsrailliler size soruyorum, desteklediğiniz bu savaşta çocukların, masumların öldürülmesinden, liderlerinizin seçimi kazanmak için istediği Holocaust’tan başka ne elde ettiniz? Ahlaki ve insani cephelerde kaybettiniz ve her evde direniş yarattınız.” “Müzakere ve anlaşma için son şansı bitirdiniz. Askeri düzeyde düşman tümüyle başarısız olmuştur. Roketleri durdurabildi mi?” diye soran Meşal, Hamas’ın BM’nin ateşkes çağrısı ve uluslararası güç konuşlandırma girişimlerini reddetmesini teyit edip şunları söyledi: “Biz kurbanız. Saldırgan Siyonist düşman, BM kararını uygulayıp derhal Gazze’den çekilmeli, saldırıları durdurmalı, ablukayı kaldırmalı. Kalıcı ateşkesi kabul edemeyiz, çünkü işgal oldukça direniş de olacak. Halkımıza dayatılan her türlü ulusla-rarası gücü işgal gücü görürüz. Refah sınırındaki her gözetim misyonuna Mısırlılar ve Avrupalılarla birlikte Hamas da katılmalı.” Meşal, Filistinlilere İsrail’e karşı üçüncü İntifada, Arap ülkelerine de İsrail’le ilişkilerini kesme çağrısı yaptı. 

‘Şalit bizi ilgilendirmiyor’
Hamas, 2.5 yıl önce kaçırdığı İsrailli asker Gilad Şalit’in sağlık ve selametini de gözden çıkardı. Önde gelen siyasi liderlerden Musa Ebu Marzuk, Şalit’in İsrail saldırısında yaralandığı haberi hatırlatılınca, “Bilmiyorum. Artık onunla ilgilenmiyoruz” dedi. Ebu Marzuk, Gazze’ye uluslararası güç yerleştirilmesi önerisi için şöyle dedi: “BM ve Kızılhaç’ın okullarını, merkezlerini, araçlarını korumada ne durumda olduklarını gördük. Bunlar Filistin halkını nasıl koruyacak? Filistin halkını en iyi yine kendisi savunur.”
İsrail ordusu ise, BM idaresindeki okulu vurup 40’dan fazla sivili öldürmesini militanların okuldan ateş açmasıyla gerekçelendirmekten çark edip olayın ‘küresel yer belirleme sistemindeki (GPS) hatadan kaynaklandığını’ duyurdu.
İsrail’in operasyonu bitirmeyi ABD’de 20 Ocak’taki başkan değişikliğine ayarladığı spekülasyonları var. Dün Başbakan Ehud Olmert, “Amacımıza yaklaşıyoruz. Operasyonu daha ileriye götüreceğiz. Hamas asla eski Hamas olamayacak” derken, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni “Bu anlaşmayla bitecek bir kerelik bir çatışma değil” diye konuştu. Üst düzey bir askeri yetkili, 250’si 27 Aralık’ta başlayan bombardımanda, 300’ü 3 Ocak’ta başlayan kara harekâtında olmak üzere, toplam 550’den fazla militan öldürdüklerini iddia etti. Dün İsrail’in güneyine 17 roket atan Hamas’ın İsrail uçaklarına uçaksavar füzesi attığı iddia ediliyor. 

‘Suriye İsrail’e ateş açtı’
 İsrail ordusu, dün Suriye’de Golan Tepeleri’nden İsrail askerlerine ateş açıldığını söyledi. Ordu sözcüsü, sınırda İsrail gücüne Suriye tarafından küçük silahlarla birkaç kez ateş açıldığını, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. Saldırıda İsrail güçlerine ait aracın hasar gördüğü, İsrail ordusunun sınırdaki BM gözlemcilerine şikayette bulunduğu ve olayın soruşturulduğu belirtildi. Suriye’den bir açıklama gelmedi. (afp, aa, Haaretz)