MI6'nın belalısı Shayler mesihmiş!

Britanya gizli servisleri MI5 ve MI6'in kirli çamaşırlarını ortaya serince Londra'nın hışmına uğrayıp hapse tıkılan ama yılmayıp 2005 seçimlerinde Başbakan Tony Blair'in karşısına çıkan eski casus David Shayler yine sahnede.

LONDRA - Britanya gizli servisleri MI5 ve MI6'in kirli çamaşırlarını ortaya serince Londra'nın hışmına uğrayıp hapse tıkılan ama yılmayıp 2005 seçimlerinde Başbakan Tony Blair'in karşısına çıkan eski casus David Shayler yine sahnede. Ama bu kez eski şeflerini mahcup eden yaramaz MI5 ajanı değil 'peygamber' rolünde. Meğer Magdalı Meryem, 41 yaşındaki Shayler'ın ruhuna girmiş ve onu İsa olarak vaftiz etmiş.
Hava durumunu değiştirebiliyormuş
Britanya'nın kablolu kanalı More4'a konuşan Shayler, kendisinde gizli bu mucizeleri bir medyumun ortaya çıkardığını anlatıp, "Aniden huzura erdim ve evrenle neden böyle tuhaf bir anlaşma yapıp gerçekleri açıkladığımı idrak ettim" dedi. İdidasına göre Shayler hava durumunu değiştirmeye kadir. Hatta temmuzda Londra ve Glasgow'daki bombalı saldırı girişimlerini o önlemiş. Ayrıca tuttuğu takım olan Middlesborough'nun 2006 UEFA kupası finalinde İspanyol Sevilla'nın karşısına çıkmasını o sağlamış. Shayler 1991'de ekranda kendini 'Tanrı'nın oğlu' ilan eden BBC'nin spor sunucusu David Icke ile kıyaslanıp delirdiği ima edilince "Ruh hastası gibi mi görünüyorum? Deli gibi mi ses çıkarıyorum" dedi.
Blair'e rakip de olmuştu...
1991'de girdiği MI5'tan 1996'da hayal kırıklığı içinde ayrılan Shayler, ilk bombasını dış istihbarat servisi MI6'in Libya lideri Muammer Kaddafi'ye 1996'da başarısız suikast girişimini ifşa ederek patlattı. Ardından MI6'in bildiği halde 1994'te İsrail elçiliğine bombalı saldırıyı önlemediğini açığa vurdu. 1997'de Hollanda'ya ardından Fransa'ya kaçan ve burada dört hafta tutuklu kalan Shayler, 2000'de kendi isteğiyle döndüğünde üç hafta içeri atıldı. Shayler, gizli bilgileri işfa davasından son olarak 2002'de beş hafta hapis cezası almıştı. Shayler 2005 seçiminde Blair'in seçim bölgesinden ona rakip olmuş ama daha sonra adaylığını geri çekmişti.