Miliband: Türkiye'yi yalnız bırakmayız

Miliband: Türkiye'yi yalnız bırakmayız
Miliband: Türkiye'yi yalnız bırakmayız

Miliband, Davutoğlu ve Erdoğan ile görüşmesinde, ?Avrupa şunu anladı ki, ancak dışarıya açılarak zenginleşebiliyoruz? dedi. FOTOĞRAF: ap

Britanya Dışişleri Bakanı, Ankara ziyaretinde 'Kıbrıs'ta Türkiye'yi yalnız bırakmayacağız' dedi. Davutoğlu ise bugün Paris ziyaretinde AB üyeliği için destek peşinde
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Kıbrıs sorununa çözüm arayışında kritik sürece giren Ankara’ya ilk büyük destek, Britanya’dan geldi. Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband, Türkiye’ye bu süreçte görev ve sorumluluklarını hatırlatırken “Süreç hızlanmalı. Türkiye’yi AB yolunda her zaman destekleyeceğiz” desteği verdi. 
Çıktığı bölge turu kapsamında Türkiye’ye de çalışma ziyaretinde bulunan Miliband, İstanbul’da AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış’la görüşmesinin ardından dün de Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşmelerinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarını ve terörle ortak mücadeleyi değerlendiren Miliband, Davutoğlu’yla görüşmesinde Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin AB üyeliğini engellememesi için ülkesinin ‘tüm gücüyle’ çalışacağı mesajını verdi. Britanya’nın Türkiye’nin ‘Avrupalı’ kimliğine inanarak, NATO ve BM’de işbirliğini güçlendirdiğine işaret eden Miliband’in, ülkesinin Türkiye’nin reform çalışmaları ve terörle mücadelesine ‘tam destek’ vereceğini anlattığı kaydedildi. 

Fırsat penceresi  
Davutoğlu’yla düzenlediği ortak basın toplantısında da Kıbrıs’ta çözüm için bir ‘fırsat penceresi’ gördüklerini dile getiren Miliband, Yunanistan ve Türkiye başbakanlarının çözüm için daha yapıcı olmalarını istedi. Türkiye’nin ayrıca Ankara protokolündeki sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapan Miliband, protokolün Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs’a açmasını öngördüğünü de hatırlattı. Davutoğlu ise AB’nin de Türkiye’ye taahhütlerini hatırlatırken, Kıbrıs’ta çözümü en çok isteyen  Türk tarafı üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını istedi.
Dün Fransa’ya uçan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, meslektaşı Bernard Kouchner’in yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelecek. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı duruşu ile tanınan Fransa’ya “AB yolunda kararlıyız” mesajı verecek olan Davutoğlu, Kıbrıs’ta çözüm için Paris’ten destek isteyecek. 18 Kasım’da Ankara’da olacak İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, ülkesinin Türkiye’nin AB üyeliğine desteğini gündeme getirecek. Davutoğlu, 19 Kasım’da da Londra’ya geçip yeniden Miliband ile buluşacak.