'Miloşeviç'in suçu neydi?'

BM'nin en üst yargı organı Uluslararası Adalet Divanı'nın 'soykırım niyetini Bosna genelinde saptayamadığı, sadece Srebrenitsa'nın soykırım olduğu...

BELGRAD - BM'nin en üst yargı organı Uluslararası Adalet Divanı'nın 'soykırım niyetini Bosna genelinde saptayamadığı, sadece Srebrenitsa'nın soykırım olduğu, Sırbistan'ın bunda doğrudan sorumluluğu bulunmazken önleme yükümlülüğünü yerine getirmediği'ne dair kararı, madalyonun her iki yüzünü karıştırdı.
Boşnakları öfkelendiren karar, diğer yandan eski Sırbistan lideri Slobadan Miloşeviç'in akıbetiyle ilgili soru işaretleri yaratıyor. Daha önce BM'nin eski Yugoslavya için kurduğu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) 'Srebrenista soykırımdır' kararı vermiş, ama bunun yanında Bosna iç savaşı sırasında Sırbistan Devlet Başkanı olan Miloşeviç'i 'Bosna'da soykırım'la suçlamıştı. 2001'de USSM'ye teslim edilen Miloşeviç, hakkındaki dava tamamlanmadan 2006'da hücresinde ölü bulundu.
Kimse özre yanaşmıyor
Dolayısıyla Miloşeviç'in kurduğu Sırp Sosyalist Partisi'nin lideri Ivica Daciç, "Devletimiz soykırım işlememişse, komuta zinciri sorumluluğu atfedilen Miloşeviç ile diğer eski Yugoslav liderleri hakkındaki suçlamaları haklı göstermek zor. Divan bu suçlamaları komikleştiriyor" diye konuştu.
Belgrad'da karşı kutbu temsil eden İnsan Hakları İçin Avukatlar Komitesi'nden Bilyana Kovaceviç de, "Divan kararı, Miloşeviç rejimi, Srebrenitsa'daki Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç, bugünkü Sırp Başbakanı Voyislav Koştunitsa ve aşırı milliyetçi Radikal Parti için bir zafer" tepkisini gösterdi.
Divan, Boşnaklara tazminatı reddederken, Sırbistan'dan soykırım suçunu engelleme yükümlülüğüne uymadığına dair deklarasyon çıkararak bir tür 'özür' talep etmişti. Ardından Sırbistan'ın Batı yanlısı Devlet Başkanı Boris Tadiç'in parlamentonun bu yönde bildiri yayımlanması talebi, Koştunitsa'nın partisince reddedildi. Sırbistan Demokrat Partisi'nden Vladeta Jankoviç, Srebrenitsa'ya özel mumamele gerekmediğini söyleyerek "Tüm savaş suçlarının failleri tanımlanmalı. Tek failin biz olduğuna inanmıyoruz" dedi.
Dodik: Teslim olun artık
Kararı Sırbistan basını 'Masum bulunduk' manşetiyle karşılarken, Bosnalı Sırpların Başbakanı Milorad Dodik, savaş suçlusu liderleri tüm bir halkı kendileri yüzünden zorda bırakmamaları için teslim olmaya çağırdı: "Hadi, ahali, teslim olun da bu hikâye bitsin, Tüm Bosnalı Sırplarla Sırbistan halkına bu yüzden sıkıntı çektiremeyiz." Boşnak basını, kararın siyasi olduğu değerlendirmesini yapıp "Adaletin gözü yalnızca kör değil, aynı zamanda duruma adapte edilebiliyor. Bosna, uluslararası siyasetin hukuk kurallarına ihanetinden en ağır darbeyi yermiş kurbanlardan biri" dedi. Hırvatistan basını da, "Lahey uluslararası toplumun dengeli tavrının klasik bir örneği ve denge siyasi ilkelere dayanıyor" yorumu yaptı.
Srebrenitsa kurban yakınları dün Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da protesto gösterisi düzenledi. (Dış Haberler)