Misilleme Rafsancani'ye uzanıyor

Misilleme Rafsancani'ye uzanıyor
Misilleme Rafsancani'ye uzanıyor

Musavi yanlılarının çoğu zengin-liberal kesimlerden gelse de, gösterilere muhafazakâr kesimden çarşaflı kadınların katılımı da dikkat çekiyor. Sloganlardan biri ?İran Şili olmayacak.? FOTOĞRAFLAR: EPA, REUTERS

Musavi'nin öldürülen sekiz kişi için ilan ettiği yas çağrısını dinleyen yüz binler dün sokağa aktı. Rafsancani'nin iki çocuğuna yurtdışı yasağı konuldu. Hamaney, Hatemi'nin cuma hutbesi okuma planına taş koydu

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinden bir hafta geçerken, kavga her gün büyüyor. Hile iddiasıyla sonuçların iptali için dün taraftarlarıyla bir kez daha gösteri düzenleyen reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’ye bir dizi misilleme geldi. Aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın televizyondaki seçim tartışmaları sırasında hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını açıkça dile getirdiği Musavi destekçisi eski cumhurbaşkanlarından Haşimi Rafsancani’nin çocuklarından ikisine ülkeyi terk etme yasağı getirildi. Rafsancani’nin kızı Faize salı günü Musavi taraftarlarına seslenmiş, muhafazakâr öğrenciler de Faize ile kardeşi Mehdi’nin tutuklanması çağrısı yapmıştı. Musavi destekçisi diğer eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin bugün Tahran Üniversitesi’nde cuma kıldıracağı açıklanmıştı. Ancak dün dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in yüz binlerce gönüllü üyesi bulunan milis gücü Besiçlerin tam katılımıyla cuma namazını bizzat kıldıracağı duyuruldu.  
‘Alarm: Cumada Besiçler olacak’
Devlet medyası Besiçlerin saldırılarında en az sekiz gösterici öldüğünü telaffuz etse de, bu sayının daha fazla olduğu tahmin edilirken, dün Musavi taraftarlarını siyah giyip yeşil kuşak takarak, sessiz yürüyüp camilerde toplanarak öldürülen arkadaşları için yas tutmaya çağırdı. Bu çağrıya uyan göstericiler öldürülenlerin fotoğrafları eşliğinde İmam Humeyni Meydanı’nda toplanıp Firdevsi Meydanı’na yürüdü. Tahran’ın muhafazakârların yaşadığı güneyini de kapsayan Musavi gösterisinde ‘Kardeşimi neden öldürdünüz’, ‘İnsanlar öldürülürken hileli sandığı kabul edemeyiz’ ve  ‘Şehit kardeşim oyunu geri alacağım’ gibi pankartlar açıldı. Göstericiler dualarla ölenleri anarken Musavi, eşi Zehra Rahneverd’la birlikte bir aracın üstüne çıkıp halkı selamladı.  Reformcu lider konuşma yapmadan alandan ayrıldı.
Bugün cuma namazlarının karşılıklı gövde gösterilerine dönüşmesi beklenirken, dün Mehr ajansı ‘Alarm, Hamaney’in önderliğindeki cuma namazında Besiçler destansı varlıklarıyla hazır bulunacak’ haberini geçti. Buna göre, Besiçler, Ahmedinecad karşısında yenilgiye uğradıkları açıklanan Musavi dahil üç adayı, kendilerini kargaşa çıkaranlardan tümüyle ayrıştırmaları ve kışkırtıcılık yapmamaları yönünde uyardı. 

Yezdi’yi de tutukladılar
Gösterilere paralel olarak gözaltı dalgası kesilmedi. Özgürlük Hareketi liderlerinden, 1979 sonrasının ilk dışişleri bakanı 78 yaşındaki İbrahim Yezdi hastanenin acil servisinde testlerden geçerken güvenlik güçlerince götürüldü, Muhammed Tevessuli, Caferi Ferzadi ve yabancı ajanslara yorum yapan İranlı analist Said Leylaz da gözaltına alındı. Uluslararası Af örgütü kuzeybatıdaki Urumiye’de 3 bin kişilik protestonun bastırılmasında iki kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Musavi ile Hatemi, yargı erki başkanı Ayetullah Haşemi Şahrudi’ye ortak mektup gönderip, gözaltındakilerin bırakılması ve göstericilere şiddetin durmasını talep etti. Musavi’yi destekleyen eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani başkanlığında, görevi dini lideri seçmek ve faaliyetlerini denetlemek olan Uzmanlar Meclisi’nin seçime yüksek katılımı överken sonuçla ilgili suskun kalması dikkat çekti. Hamaney’in hile iddialarını inceleme talimatı verdiği Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) ise,  dün Musavi, Mehdi Kerrubi ve diğer muhafazakâr aday Muhsin Rızai’nin toplam 646 ihlal iddiasında bulunduklarını belirtti. AKK itirazları değerlendirmek üzere bir sonraki toplantıya seçimin mağlup üç adayını resmen davet etti. 

‘Pinochet Hamaney’
Reformcu protestoya sadece zengin ve orta sınıflar değil, yoksul, geleneksel, muhafazakâr kesim ve her yaştan insan katılıyor. Uzun siyah çarşaflı 21 yaşındaki Saman Gahramani, gösterilere katılarak, tüm kesimlerden insanların seçim sonuçları nedeniyle kızgınlığını istediğini belirtti. İngilizce ‘Biz Sadece Oyumuzu İstiyoruz’ yazılı afiş taşıyan Gahramani, “Bizi kandırdılar. Halkın oyuna güvenmezlerse, İran artık cumhuriyet olmaktan çıkar, bir monarşi olur” dedi. Yine çarşaflı arkadaşı başını sallayarak, bu sözleri onayladı. Protestolar artık Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’dan çok dini lider Hamaney’i hedef alıyor. ‘Diktatöre ölüm’ sloganıyla bir taşla iki kuş vurulurken, ‘Seyid Ali Pinochet, Şili İran nemişe (İran Şili olmayacak)’ sloganının hedefi açıkça Hamaney. 
İstihbarat Bakanlığı ise 12 Haziran’daki seçimin arifesinde camiler dahil 20 yere bombalı saldırı komplosunu açığa çıkarttığını, yakalananların İsrail dahil yabancı ülkelerle bağları olduğunu ve isyan çıkarma amacı güttüğünü öne sürdü. (Dış Haberler)