Mısır'dan Gazze tünellerine metal duvar

Mısır'dan Gazze tünellerine metal duvar
Mısır'dan Gazze tünellerine metal duvar

Gazze?yi İsrail?e bağlayan Erez sınırında da yaşlı ya da hasta demeden Filistinliler turnikelerde saatlerce bekletiliyor. FOTOĞRAF: AP

Mısır'daki Mübarek hükümeti Gazze'deki Filistinlileri dünyaya bağlayan tek çıkış olan Refah sınırına tünel kazılmasın diye 18 metre derine uzanacak duvar çekiyor

KAHİRE - Mısır’daki Hüsnü Mübarek hükümeti, Gazze Şeridi’nde abluka altındaki Filistinlilerin her türlü ihtiyaçlarını giderdikleri tunelleri engellemek için Refah sınırına devasa metal duvarlar örmeye başladı.
BBC’ye göre 18 ayda tamamlanması öngörülen yeni metal duvar, 10-11 km uzunluğunda bir hat boyunca 18 metre derinliğe çakılmış olarak inşa ediliyor. Amerikalı askeri mühendislerin dizayn ettiği ve ABD’de üretilen birbirine geçmeli metal duvarın bombaya dayanıklığı da test edilmiş durumda. Tunelcilerin yeraltında delmesini önlemek için kesilmez ve erimez madde kulanıldı. Duvarla ilgili Kahire yönetimi ser verip sır vermiyor. Ancak sınırdaki çiftçiler haftalardır çalışmaların sürdüğünü ve ağaçların kesildiğini aktarıyor. Mısır istihbarat kaynakları da Refah’ın kuzey geçişinde 4 km’lik bir kısmın halihazırda tamamlandığını ve çalışmaların güneye doğru ilerlediğini kaydetti.
Beri tarafta açık hapishaneyi andıran Gazze Şeridi’nde Filistinliler dışarı çıkmak için her yolu deniyor. 

Sahte raporla çıkıyorlar
Çaresizlik nedeniyle yüzlerce Filistinlinin sahte hasta raporlarıyla İsrail’e geçmeyi başardığı belirtiliyor. Kanser numarasıyla gelip de sahteciliğini ele verenler de bulunuyor. Altı çocuk babası 31 yaşındaki işsiz Ekrem Gıneym, AP’ye iş bulmak umuduyla İsrail’e geçmek istediğini ve sahre doktor raporu için bir aracıya 260 dolar ödeyeceğini anlattı. Resmi rakamlara göre bu yıl İsrail sınırından 7 bin Gazzeli tedavi olmak amacıyla geçti ve bunlardan 500’ü dönmedi. Doktorların rapor başına 100-500 dolar arasında aldığı belirtilirken Filistinli yetkililer ise parayla sahte rapor iddiasını “Saçmalık” diyerek reddediyor. Mısır sınırındaki yetkililerin de kaçak geçişler için 400-5000 bin dolar arasında rüşvet aldığı söyleniyor. (bbc, ap)