Mısır'ı ayağa kaldıran fetva

Bu nasıl çare!

Mısır'da, El Ezher'in hadis kürsüsü başkanı Ezzat Attiya, dinin, kadınların akraba olmayan erkeklerle yalnız kalmalarına getirdiği yasağa çare önerdi: "Kadın, sütünü verdiği erkekle birlikte çalışabilir." Ancak tepki yağınca Attiya fetvasını geri çekti.

KAHİRE - İslam âleminin bir numaralı Sünni eğitim merkezi olan Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nin hadis kürsüsü başkanı Ezzat Attiya, kadın-erkek sorununa emzirmeli çözüm üretmeye kalkınca ortalık karıştı. İslam'ın kadınların akrabaları olmayan erkeklerle baş başa kalmalarına getirdiği yasağı kırma yolu arayan Attiya, bir kadının yabancı bir erkekle onu emzirmesi şartıyla yalnız kalabileceği ve aynı çatıda çalışabileceğine dair fetva yayımladı. Dini çevreler ve medyadan tepkiler üzerine fetvasını geri çekip özür dileyen Attiya, görevi askıya alınarak disiplin komisyonuna havale edildi.
Fetva, bir kadının iş arkadaşı olan, ama akrabası olmayan bir erkekle baş başa kalabilmesini sağlayacak ailevi bağın kurulması için en az beş kez emzirmeyi öngörüyor. El Arabiya, Attiya'nın bundan sonra kadının erkekle baş başayken başını açabileceğini söylediğini de ileri sürdü. Ama Attiya, peygamberin sözleri ve sünnetlerine dair hadislerden kişisel analizi olduğunu belirttiği fetvayı geri çekerken, Hz. Muhammed dönemindeki bir olayı yanlış yorumladığını söyledi. Teoloji profesörü Mabruk Attiya, İslam'ın evlat edinmeyi yasakladığını hatırlatıp şöyle bir hadis anlattı: Peygamber bir kadına evlatlık almak istediği delikanlıya süt anne olmasını tavsiye ediyor. Kadın da sütünü sağıp bir kâseye koyarak delikanlıya veriyor. Ancak genelde din bilimciler bu hadisin doğru olmadığını belirtiyor.
'Süt bağı zaten kan bağı'
Zira İslam akrabalıkta nesebi (kan bağını) temel alıyor, kan bağı olanlar birbirine haram oluyor, yani kadın-erkek ilişkisi kurulmuyor, ama süt emme de kan bağına denk tutuluyor. Attiya'nın temel aldığı hadislerde, 'Neseb bakımından haram olanlar süt emmekten dolayı da haram olur. Doğumun haram kıldıklarını süt de haram kılar. Sütün sahibiyle sütten içen kimse birbirine haram olur. Bir adam bir kadından süt emse, o kadın süt emenin anası olur. Sütten dolayı kadının kocası onun babası, çocukları onun süt kardeşleri olur' diyor. Yani sütü emilen kadının çocuklarıyla dahi evlenilemiyor. Haramlık için en az beş-10 kez süt emmek gerekiyor. Gerçi Hz. Muhammed'in eşi Ayşe'yi odada bir erkekle yalnız görünce öfkesinin yüzüne vurduğu, "Ey Allah`ın Resulü! Bu benim süt kardeşimdir" diyen Ayşe'nin "Siz kadınlar süt kardeşlerinizi iyi düşünün! Çünkü süt kardeşliği, açlıktan hasıl olur" yanıtı aldığı da rivayet olunuyor.
Arap medyasının alayları...
Dinbilimcilerce reddedilen fetva Arap medyasında alay konusu oldu. El Düstur, "Kamu binasına girip 50 yaşında bir memureyi iş arkadaşını emzirirken görürseniz şoke olmayın" diye yazdı. Meclisteki özel oturumda vekiller Attiya'nın ağır biçimde cezalandırılmasını istedi. Din İşleri Bakanı Mahmad Zakzuk fetvaların akla ve insan doğasına uygun olması uyarısı yaparken, Rektör Ahmed El Tayyip Attiya'ya disiplin kurulu önünde fetvayı İslam'a hakaret olarak reddetmesi talimatı verdi. (afp, ap, Reuters)