Mısır'la da hedef stratejik ortaklık

Mısır'la da hedef stratejik ortaklık
Mısır'la da hedef stratejik ortaklık

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek dün Çankaya Köşkü?nde Cumhurbaşkanı Gül tarafından ağırlandı. FOTOĞRAF: AA

ANKARA - Ortadoğu’nun ağır topu Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek dün geldiği Ankara’da iki ülke arasındaki askeri, sivil ve ekonomik alanda işbirliğini ‘stratejik ortaklık’ noktasına taşıdı. Mısır ile Türkiye, Ortadoğu’daki sorunlara çözüm arayışı başta olmak üzere askeri, ticari ve sosyal alanda birlikte hareket etme ve uluslararası platformlarda birbirlerini destekleme kararı aldı.
 Dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşen Mısır lideri, İsrail’in başkenti kabul ettiği Kudüs’ün hem Filistin hem de İsrail’in başkenti olduğuna dair BM Güvenlik Konseyi’nde karar alınması isteğini de Konsey’in geçici üyesi Türkiye’ye iletti. Mübarek görüşmenin ardından ortak basın toplantısında “İsrail’in Gazze’ye ablukasının tehlikelerini gözden geçirdik ve bunun sonlandırılmasını istedik” dedi. İran’ın nükleer programının uluslararası güvenliğe etkilerini de değerlendirdiklerini anlatan Mübarek,  Türkiye-Mısır işbirliğinin pekiştiğini söyledi.
Türk tarafı Mübarek ile görüşmelerde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin fikir babalığını yaptığı ve Ankara’nın soğuk baktığı ‘Akdeniz İçin Birlik Projesi’ ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de petrol arama çabalarına Mısır’ın verdiği desteği de masaya yatırdı. Türk tarafının “Sarkozy ve Rumlara verdiğiniz destek, ikili işbirliğimizi baltalıyor. Bu desteği bütünüyle kesmeniz gerekiyor” diye baskı yaptığı Mübarek, ‘bundan böyle daha dikkatli davranma’ sözü verdi. Mübarek, ikili ticaret hacminin 3 milyar doların üstüne çıkması için Türk işadamlarını Mısır’da yeni yatırımlara da çağırdı. (Radikal)