Misket bombası yasağı Avrupa'dan dönüyor

Adı sivillerin ve özellikle çocukların ölümüyle eşanlamlı olan misket bombalarının yasaklanması için Peru'nun başkenti Lima'da düzenlenen uluslararası konferans, büyük güçlerin muhalefeti nedeniyle sonuçsuz kaldı.

LİMA - Adı sivillerin ve özellikle çocukların ölümüyle eşanlamlı olan misket bombalarının yasaklanması için Peru'nun başkenti Lima'da düzenlenen uluslararası konferans, büyük güçlerin muhalefeti nedeniyle sonuçsuz kaldı. 70 ülkenin katıldığı üç günlük konferansta, şubatta Oslo'da başlatılan ve 46 ülkenin misket bombası cephaneliklerinin 2008 itibarıyla imhasını öngören uluslarası anlaşmaya destek bulunması hedefleniyordu.
Ancak dünyanın en büyük misket bombası üreticileri Çin, Rusya ve ABD yasağa karşı çıkıp konferansa heyet bile yollamazken, stoklarını eritmek istemeyen Avrupa ülkeleri de topyekün yasağa yanaşmadı. Özellikle Fransa'nın konunun BM'de tartışılması ve sadece 'kısmi yasağa' başvurulmasını istemesi tepki çekti. Oysa Fransa'nın yeni Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile Savunma Bakanı Herve Morin misket bombalarını imha için başlatılan girişime imza koymuştu.
Japonya kendini misketlerle savunacak
Güney Amerika'da başlıca bomba üreticileri Arjantin ve Şili konferansa katılırken, yine Brezilya heyet bile yollamadı. Japonya Savunma Bakanı Fumio Kyuma'nın ülkesinin savunma için misket bombalarına ihtiyacı olduğunu söylemesi de tepki çekti. Nihayetinde konferans sonunda 13 Latin Amerika ülkesinin önerisi uyarınca, ağustosta Kosta Rika'da yeniden buluşma kararı çıktı.
Dünyada 400 milyon insan misket bombası tehdidi altında yaşıyor. Ortadoğu'da özellikle İsrail bu bombaların başlıca kullanıcısı. İsrail'in geçen yaz hedefi olan Lübnan'da hâlâ parklar ve okul yakınlarında 1.2 milyon patlamamış misket bombası bulunuyor. 1970'lerde ABD'nin attığı bombalarla dolu Güneydoğu Asya'nın yanı sıra misket bombaları eski Yugoslavya'da da ölüm saçıyor. Misket bombalarının yüzde beşi ilk çarpmada patlamayıp 10 km.lik alana yayılıyor. Turuncu renkli bu parçalar, yangın çıkarma özelliği de taşıyor. (afp, ap)