Miss Arab'da tesettürlü taç

Arapların 'modern Arap kadınının insani ve akademik başarılarını en iyi temsil eden güzeli' bulmak amacıyla düzenlemeye başladığı 'Miss Arab World' yarışmasını bu yıl tesettürlü bir kız kazandı.

KAHİRE - Arapların 'modern Arap kadınının insani ve akademik başarılarını en iyi temsil eden güzeli' bulmak amacıyla düzenlemeye başladığı 'Miss Arab World' yarışmasını bu yıl tesettürlü bir kız kazandı. İkincisi önceki gece Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap güzeli yarışmasında başörtüsü ve pardösüyle podyuma çıkmasıyla dikkat çeken Bahreynli Vefa Cenahi tacı kaptı.
Organizatörlerin sadece 'bir güzellik yarışması' olarak algılanmamasını hedeflediği yarışmada, 23 yaşındaki hukuk mezunu Cenahi, ülkesine birincilik tacını kazandıran ilk güzel oldu. İlki geçen yıl Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Miss Arab World yarışmasını ise başı açık olan Iraklı Claudia Hana kazanmıştı.
Bahreyn'den homurtular
Geçen yıl yarışmaya katılmayan Bahreyn'in ilk katılımında Cenahi, Suudi Arabistan, Lübnan, Sudan, Irak, Fas, Filistin, Kuveyt ve Libya gibi 16 Arap ülkesinin güzelini alt ederek tacı kazandı. Moda, güzellik, turizm uzmanlarınyla akademisyenlerin oluşturduğu jüriyi, güzelliğinin yanı sıra sorulara verdiği kendinden emin yanıtlarla da etkileyen hukukçu Cenahi, giydiği geleneksel kıyafetlerle de dikkat çekti. Cenahi, geçen yılın birincisinden tacı devralırken kameralara mutlu pozlar verdi. Yarışmada ikinciliği Mısırlı Şeyma Mansur, üçüncülüğü Lübnanlı Rula Behi, dördüncülüğü Tunuslu Hatice Mrabt, beşinciliği Libyalı Rima el Kseri kazandı.
Cenahi elemelerde internet üzerinden tam 10 bin adayın başvurduğu yarışmadan çekilmeyi bile düşünmüştü. Zira Bahreyn'deki bir gazetenin köşe yazarı yarışmanın 'üstü kapalı bir güzellik yarışması' olduğu eleştirisini yapmıştı. Bu makaleyi 'karakterine bir hakaret' olarak algılayan Bahreynli güzel de yarışmadan çekildiğini açıklamıştı. Ancak Bahreyn halkından gelen büyük desteğin ardından Cenahi, yarışmaya devam kararı almıştı.
(Dış Haberler)