Mississippi İslam müzesiyle gururlu

ABD'nin güney eyaletlerinden Mississippi'nin başkenti Jackson, 2001'den beri ülkenin tümüyle İslam'a adanmış tek müzesi olan Uluslararası Müslüman Kültürü Müzesi'ne ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor.

JACKSON - ABD'nin güney eyaletlerinden Mississippi'nin başkenti Jackson, 2001'den beri ülkenin tümüyle İslam'a adanmış tek müzesi olan Uluslararası Müslüman Kültürü Müzesi'ne ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor. Baptist, Metodist ve Katolik kiliselerinin sıkı takipçisi olan Mississippi halkını 11 Eylül'den beri şiddetle özdeşleştirilen bir dinin tüm özellikleriyle tanıştırmak için yola çıkan müzenin artık diğer kentlere gönderdiği gezici sergiler de büyük ilgi görüyor. Müze yöneticisi
Okolo Raşid özellikle Müslümanların Batı âlemine yaptığı katkıları göstermeyi hedeflediklerini belirtirken, yan yana binalarda açılan 'İslami Mağribi İspanya' ile 'Timbuktu'nun Mirası: Yazılı Sözün Mucizeleri' sergileri ziyaretçileri İspanya'daki İslam uygarlığından Afrika'nın 700 küsur yıllık yazılı edebi eserlerine götürüyor. Müzeyi bugüne dek 30 binden fazla kişi ziyaret etti.