Mississippi'ye İran deva

Mississippi'ye İran deva
Mississippi'ye İran deva

Siyah nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve yoksulluğa hâlâ çare bulunamayan Mississippi acı, hüzün ve blues müziğiyle anılıyor.

JACKSON - ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık reformu tasarısı büyük kavga koparırken, en kötü sağlık istatistiklerine sahip, çocuk ölümleri üçüncü dünya düzeyinde olan Mississippi eyaleti devasını İran’da buluyor. Mayısta eyaletten bir doktor ile kalkınma danışmanı 1979 İslam devriminden beri çocuk ölümlerini üçte ikiden yüksek oranda azaltan İran’ı ziyaret etti. Ekimde İran sağlık bakanlığından bir yetkili beş doktorla iade-i ziyarette bulunup kendi sağlık sistemlerinin uyarlanması için danışmanlık yaptı.
Fikir Oxford Uluslararası Kalkınma Grubu’na bağlı olarak eyalette sağlık danışmanlığı yapan James Miller’dan çıkmış. Miller Avrupa’da bir konferansta, İranlıların 1980’de Irak’la savaş sırasında sağlık ocakları kurup yerel halkı beslenme, hijyen, doğum kontrolünün yanı sıra tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıkları izleyecek şekilde sağlık memuru olarak nasıl eğittiğini ve ulaştıkları başarıyı işitmiş. Ardından eyaletin halk sağlığı yetkilileriyle elbirliği halinde Şiraz Üniversitesi’yle ilişki kurup Mississippi/İran İslam Cumhuriyeti Kırsal Sağlık Projesi anlaşmasını imzalamışlar. İşbirliğine itiraz edenlere Miller “Vosvos’u Nazi rejimi yaratmıştı, ama dünya için iyi oldu” örneğini vermiş.
İlk sağlık ocağı Greenwood’da gelecek ay kurulacakken, 15 ilçe sırada. Harvard Halk Sağlığı Okulu gözetimindeki proje için eyaletten ilk grup baharda İran’da eğitilecek. ABD Dışişleri’nden bir yetkili “İran bilim ve tıbba büyük katkı yapmış 5 bin yıllık medeniyet” deyip bu diyalogdan memnuniyetlerini aktardı. (Times)