Mitchell ikinci turda Türkiye'de

Obama Ortadoğu arabulucusu Mitchell'ı bir ayda ikinci kez bölgeye yollarken, hemen ardından Clinton, mart başında Kahire'deki Gazze konferansı vesilesiyle ilk bölge turunu yapacak. Mitchell, perşembe görüşeceği Gül ve Erdoğan'a Türkiye'nin Ortadoğu barışı için aktif desteğinin devamını isteyecek

ANKARA/WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’ı bölgeye bir ay içinde ikinci kez yollarken, hemen ardından Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geliyor. Ocak sonundaki ilk turda ‘program denk düşmediği’ için pas geçtiği Türkiye’ye gelemeyen Mitchell bu hafta Ankara’da.
1998’deki Kuzey İrlanda barış anlaşmasının mimarı olan, Lübnanlı bir aileden gelen ve 2001’de yayımladığı raporda işgal altındaki Filistin’de Yahudi yerleşimlerinin inşasının durmasını salık vermiş Mitchell, perşembe ve cuma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la görüşecek. Gündeminde İsrail-Filistin sorunu ve Irak’ın yeniden yapılanması olan Mitchell, Türkiye’den Ortadoğu barışı için aktif desteğini sürdürmesini isteyecek. Yeni ABD?Başkanı’nın Türkiye’nin Ortadoğu barışında ‘kritik önem’ taşıdığına inandığını belirten ABD’li kaynaklar, AKP hükümetinin Hamas’la yakın diyalog yürütürken İsrail’le gerilim yaşamasının Beyaz Saray’da nasıl izlendiğini şu sözlerle aktardı: “Her ne olursa olsun, kimse Obama döneminde kavga istemiyor. Erdoğan’ın kavgacı gibi görünen üslubu aslında Türkiye-İsrail ilişkilerindeki diyaloğun bir parçası. Bu diyaloğun, kavgadan çok barış getireceği de ortada. Çünkü herkes sonuçta barış istiyor. Ortadoğu’da liderlerin birbirini daha iyi anlaması gereken bir döneme girdik ki, Mitchell Başkan Obama’nın bu beklentisini tüm bölgeye iletmeye çalışacak.”
Ayrıca ABD’nin Irak’tan 2011 sonuna dek çekilmesini öngören Güçlerin Statüsü Anlaşması (SOFA) hakkında Beyaz Saray’da yapılan değerlendirmeleri Ankara ile paylaşacak Mitchell, çekilme sürecinde Türkiye’den beklentileri aktaracak. “2011’in PKK’nın da eridiği tarih olmasını istiyoruz” mesajı verecek Mitchell ile ABD, Türkiye ve Irak’ın PKK’ya karşı istihbarat paylaşımını güçlendirmek için Erbil’de kurulan ‘komuta merkezi’ ele alınacak. 

Arabulucuyu kovdu
Hillary ise bölgeye ilk resmi gezisinde 2 Mart’ta Mısır’da Gazze’nin inşası konferansına katılıp Batı Şeria ile İsrail’e geçecek. Ziyaret İsrail’de barış süreci karşıtı Likud lideri Benyamin Netanyahu’nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesine denk geldi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Mısır’ın arabuluculuğunda Hamas ile ateşkes müzakerelerindeki temsilcisi Amos Gilad’ı kendisini eleştirince görevden aldı. Savunma Bakanlığı Siyasi Güvenlik Bürosu Başkanı Gilad, Hamas’ın 2006’da kaçırdığı İsrailli askeri bırakması şartını koşan Olmert’e “Bu delilik. Kalan tek müttefikimiz Mısır. Onları uşağımız mı sanıyor? Katar zaten İran safına geçti. Türkiye sallantıda. Bu ülkelerle ilişkilerimize olan ihtiyacımızı anlamıyor muyuz?” diye çatmıştı. (Radikal, afp)