Mitchell: Obama Ortadoğu barışı için kararlı

Mitchell: Obama Ortadoğu barışı için kararlı
Mitchell: Obama Ortadoğu barışı için kararlı

Esad ile çok olumlu bir görüşme yapan Mitchell, Suriye-ABD ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti. FOTOĞRAF: AFP

Suriye'yi ziyaret eden ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi Mitchell, Esad'la görüşmesi sonrası 'Obama Ortadoğu barışı için kararlı' vurgusu yaparken, Arap barış planını da referans gösterdi

ŞAM - ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’ya birbirine üzerine yolladığı yetkililerin başını çeken, Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, dün Suriye’yi ikinci ziyaretinde Devlet Başkanı Beşar Esad ile çok olumlu bir görüşme yaptı.  Mitchell, görüşme sonrası gazetecilere “Obama’nın gerçekten geniş çaplı Arap-İsrail barışına olanak sağlama konusunda kararlı olduğunu Esad’a söyledim” dedi.
Mitchell, barışın çerçevesini çizerken, 2002’de Suudi Kralı Abdullah’ın sunduğu Arap barış planını referans gösterdi: “Bu Filistin ile İsrail, Suriye ile İsrail ve Lübnan ile İsrail’i kapsayan bir barış. Ve tabii ki İsrail ile bölgedeki tüm ülkeler arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi. Bu tam da Arap barış planının ve bizim tesis etmeye çalıştığımız en büyük hedefimiz.” 

‘İsrail-Suriye teması başlamalı’
Bush yönetiminin ‘terör sponsoru’ diyerek diplomatik ilişkileri askıya aldığı Şam’ın ‘Ortadoğu barışı için anahtar role’ sahip olduğunu söyleyen Mitchell, Esad ile ‘bölgede kapsamlı barış beklentimizde daha ileri gitmek için neler yapılabileceğini ve Suriye ile ABD arasındaki karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini’ konuştuklarını aktardı.
Türkiye’nin arabuluculuğunda İsrail’le Suriye arasındaki dolaylı müzakerelerin İsrail’in Gazze saldırısının ardından askıya alındığını hatırlatan Mitchell, “Bizim kısa vadeli hedefimiz, müzakerelerin yeninden başlaması. Geniş kapsamlı barış bölgede istikrar, güvenlik ve refahı garanti edebilecek yegâne yol değil. Barış için Arap ve İsraillilerin bize yardım etmesi gerekir. Suriye’nin bu tarihi girişimde bizimle tam işbirliği içinde çalışmasından çok memnun olacağız” dedi. Esad’ın da Mitchell’a “Kapsamlı ve adil bir barışta Araplar işgal altındaki topraklarını geri alma hakkına sahiptir” dediği belirtildi. 
Şam-Washington ilişkilerini  “Karşılıklı çıkar ve saygıya dayalı diyalog kurmak ve ortak hedeflerimiz ile ciddi farklılıklarımızın tartışılabileceği, sağlam bir temel atmak istiyoruz” diye değerlendiren ABD’li arabulucu,  ardından İsrail’e geçti. ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones da bu hafta Ortadoğu seferine çıkıyor. (afp, ap)